71 са вече жертвите на ”Бояришник” в Иркутск

Според властите на етикета ясно е посочено, че козметичният препарат не става за пиене, защото съдържа метилов спирт - токсична съставка, използвана често като антифриз, но въпреки това препаратът понякога се консумира като алкохол заради ниската му цена.
Цената на водката, продавана официално в търговската мрежа, прави питието недостъпно за милиони бедни жители на Русия, по-специално в провинцията, където стандартът е много нисък. Смята се, че близо 25 милиона души в Русия не разполагат с достатъчни доходи, за да купуват легален алкохол, отбелязва АФП.
Руският президент Владимир Путин настоя вчера да бъдат наложени ограничения върху продажбата на алкохолни заместители като аптечни препарати или козметични средства, "за да се намали консумацията им".
Някои руски министри отдавна предлагат властите да си признаят грешката и да върнат потребителите към легалната продукция, пише по този повод "Независимая газета".
Знае се, че себестойността на водката не надхвърля 30-40 рубли за бутилка (или 47-63 евроцента за половин литър, б. р.) Значи над половината от цената на дребно представлява преки данъци, които си делят федералният и регионалният бюджет, заключава вестникът.
По официални данни и според експерти хората в Русия изпиват всяка година козметични препарати с алкохолно съдържание, равностойни на 170 до 250 милиона литра водка с 40 на сто процента спирт. Следователно тези "заместители" представляват близо 20 на сто от всички течности на пазара, консумирани като алкохолни напитки, пише "РБК".
"Според мен тази история едва ли ще промени каквото и да било - както са пили тези тинктури, така ще си ги пият и занапред", коментира инцидента пред "Московский комсомолец" Юрий Петров, дежурен лекар в иркутска болница, пише БТА.
Моля, подкрепете ни.






КОМЕНТАРИ
За да се присъедините към дискусията е нужно да
влезнете в своя профил или да се регистрирате.

Благодаря ти, Господи, че не ме роди в Русия! По повод на този отровен продукт, предназначен за канализация, но с достъпна за пиене цен, баща ми ми разказа как през 70-те години по заповед на поредния откачен руски дъртак - шеф на ЦК на КПСС - в България били изкоренени елитни гроздови масиви, за да не се произвежда алкохол, защото бил вреден за здравето. Дъртакът не знае, че българите са хора фини, те са европейци и правят разлика между кофа водка и чаша прекрасен Мавруд или две чаши русенски ризлинг. Ей, хора, правете си изводи - руските нацистки партии - БСП, Атака, ВМРО - така си представят живота в България, по руски - омраза към цивилизована Европа и демократична Америка, омраза, поливана обилно с козметични и перилни препарати и дори със смъртоносни препарати за отпушване на мивки!
Какво повече може да се каже -руснаците пиеха на провала още от времето на Петър I, по времето на времето всички царе, по времето на комунизма. Пият и сега, при батюшка Путин. Този нещастен народ е бил умишлено алколизиран от 250 години, за да бъде лесно управляван. Годишно от алкохолно ортавяне и от употреба на разни препарати, "заместващи" алкохола умират около 1 милион руснаци. Населението на "великата" Русия се топи с доста бързи темпове.