Адв. Грета Ганева: Обвиненията в европейската заповед за арест на Тони Иванов са различни от тези на Гешев
Европейската заповед за арест е средство, предвидено в правото на ЕС във връзка със съдебното сътрудничество, обясни пред БНР Грета Ганева, адвокат на Тони Иванов.
"ЕС е съюз на взаимно доверие. Тази заповед е опростена и ефикасна. За да бъде издадена и удовлетворена тя, трябва да са налице основополагащите два принципа - взаимно доверие и взаимно признаване. Тогава държавите изпълняват искането, въведено в Шенгенската информационна система".
Чрез съдебния акт на съда в Мадрид става ясно, че е установено, че не съществува първото условие, обясни адвокат Ганева.
"Испанската държава приема, че българската държава, чрез европейската заповед за арест, не е зачела правото на ЕС и не е гарантирала правото на защита. Тази силно репресивна мярка може да бъде приложена само, ако се гарантира правота на защита. Правото на защита на доверителя ми не е гарантирано. 4 пъти съм искала от българската прокуратура да ми представи обвинението. Получавам отказ".
Прокуратурата не преставлява съдебна инстанция и не може да издава европейски заповеди за арест, поясни още адвокат Ганева.
"Ако ги издава, лицето трябва да има уредена възможност за защита, а това не е налице в случая".
Ако има празнота в закона или противоречие на националния закон с правота на ЕС, по силата на член 5, алинея 4 от Конституцията на България, правото на ЕС се прилага с преимущество, посочи още тя.
"Всеки път, когато се издават европейски заповеди за арест по подобен начин, те ще падат. Няма да има доверие, че се прилага правото на ЕС".
Обвиненията в заповедта са напълно различни от онова, с което беше ангажирано общественото внимание от страна на Главна прокуратура, на ръководителя на Националното следствие и на ръководителя на Софийска градска прокуратура, заяви Грета Ганева.
"Едва ли не за заговор срещу държавата. Стана ясно, че са използвани специални разузнавателни средства, които не са събрани по предвидения в закона ред".
Моля, подкрепете ни.