Адв. Петрова: Кога образованието на децата ни се превърна в разменна монета, която да ползваме предизборно?
„По Закона за здравето директорите нямат основания да се притесняват, че ще се превърнат в закононарушители“, посочи пред Българското национално радио адв. Мария Петрова. Тя е категорична, че директорите на училищата няма да се превърнат в ръководители на нелегални медицински лаборатории, каквито опасения са изразени в писмото.
„Тестовете, предлагани за училищата, са медицинско изделие, което може да се ползва и в домашна, и в училищна среда“, поясни Петрова и направи паралел с тестовете за бременност и антигенните тестове за домашна употреба. „В случая обаче нормативно не е предвидена възможност за тестване на децата в домашна среда“, посочи тя.
Според нея тестовете за завръщане на децата в училище може да се третират и като форма на профилактична дейност.
„Едва 5% от родителите в ромския квартал в Сливен са съгласни да се тестват децата
Никого не можем да задължим насила да се съгласи с нещо, но когато сме в извънредна епидемична обстановка и трябва да се наложат някакви мерки, всеки един от нас трябва да знае, че не може да бъде в абсолютния си комфорт“, коментира тя.
По думите й министърът на образованието показва висока устойчивост и търпимост към цялата тази абсурдна ситуация.
По въпроса дали с тестовете за антитела да може да се издава зелен сертификат специалистът по медицинско право изтъкна, че експертите са тези, които първо трябва да мотивират подобно решение – за и против, а юристите да „облекат“ това становище в правна форма.
Моля, подкрепете ни.