Реклама / Ads
8| 4693 |13.10.2021 НОВИНИ

Адвокатурата проверява накърнил ли е Петър Илиев престижа на професията

.
Петър Илиев
Софийският адвокатски съвет ще провери адвокат Петър Илиев заради становището на Етичната комисия на Софийския университет, че е плагиатствал при написването на книгата си за компетенциите на Народното събрание през 2015 г.
 

„В Софийския адвокатски съвет е проведено обсъждане по повод становището на Етичната комисия на СУ по казуса с адв. Петър Илиев, както е огласено в медиите. Предвид данните в становището предстои да бъде извършена проверка в съответствие с правилата на Закона за адвокатурата и Етичния кодекс на адвоката, която ще приключи с решение на Съвета“, гласи отговор на адвокатурата, изпратен до „Сега“ относно това дали намира основание за стартиране на дисциплинарна процедура срещу номинираният от ИТН за министър и силов вицепремиер.

 

Според Закона за адвокатурата уронването на престижа и достойнството на професията и нарушаване на професионалната етика и морала са дисциплинарно нарушение. Дисциплинарните наказания според същия закон са: порицание; глоба от една до осем минимални работни заплати; лишаване от право да бъде избиран в органите на адвокатурата за срок от една до три години; лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок от 3 до 18 месеца; лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок до 5 години при повторно нарушение.

 

Илиев напусна Юридическия факултет на СУ, където беше главен асистент, след като Етичната комисия обяви становището си. Така той изпревари решението на ректора да го освободи от преподавателското място, като обяви в Туитър, че продължава „да работи за доброто на Отечеството по други начини“.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3017 |23.01.2025 Сегашният правосъден министър е добре да направи номинация за главен прокурор, смята Андрей Янкулов от АКФ . 1| 2968 |20.12.2024 Публично обсъждане на проекта за промени в Закона за съдебната власт . 4| 3994 |13.07.2024 Тръгва делото за плагиатство срещу консула на Барбадос . 14| 5397 |05.08.2021 СУ започва проверка за плагиатство срещу Петър Илиев

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads