Реклама / Ads
1| 4138 |13.07.2019 НОВИНИ

Африканската чума покоси свиня в бургаско

.
Агенцията по безопасност на храните потвърди огнище на Африканска чума при домашни свине в животновъден обект в село Зидарово, община Созопол, област Бургас. Това е нерегистрирано лично стопанство, в което са отглеждани 14 свине.
 

При посещението на екипа от експерти от ОДБХ – Бургас в личното стопанство са намерени само 6 броя живи прасета. Взети са проби, които са потвърдени като положителни за вируса на Африканска чума по свинете (АЧС) от Националната референтна лаборатория към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София.

 

Това е първият случай на домашни свине с положителни проби в областта.

Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването съгласно правилата на европейското и националното законодателство, и Плана за спешни действия при контрол на АЧС. Принудителното убиване по хуманен начин и обезвреждането на труповете на всички домашни свине е предвидено за 13 юли, при спазване на изискванията на Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване.

 

Създадени са зони на рестрикция (3 км предпазна и 10 км надзорна зони), в които са наложени мерки за контрол и ликвидиране на АЧС. В надзорната зона попадат освен обекти тип „лично стопанство“, 1 фамилна ферма за свине и 3 стада с източнобалкански свине.

 

В 3-километровата предпазна зона се предвижда превантивно хуманно умъртвяване на всички домашни свине. Клинични прегледи и лабораторен надзор ще бъдат извършени в населените места, попадащи в 10-километровата надзорна зона.

БАБХ отново напомня, че е нужно стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно. АЧС е заболяване с потенциал на бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда и замърсени продукти.

 

Отпадъци от свинско месо и продукти, както и опаковки от тях не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места и в природата. Части от трупове, включително трупове на отстреляни диви свине, не трябва да бъдат оставяни в природата, а да се загробват и местата да се дезинфекцират.

 

Изхвърлянето на всякакви отпадъци, карантии и оставяне на трупове води до замърсяване на околната среда и местообитанията на дивата свиня, разпространение и предаване на вируса от домашни към диви свине.

Огнища на заболяването Африканска чума по свинете в последната седмица бяха потвърдени в Плевенска област, както и единичен случай в свищовско село.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 4536 |12.07.2019 БАБХ: Не може да спрем африканската чума, ако хората не съдействат . 1| 4086 |10.07.2019 Държавата дава близо 4 млн. лева за борба с африканската чума . 1| 4753 |09.07.2019 Инж. Васил Василев: Държавата действа хаотично в проблема с африканската чума . 1| 4340 |08.07.2019 Янко Иванов: 5 села са засегнати от африканската чума

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads