Ако Китай не се съгласи на сделка за митата, САЩ ще определят условията, подчерта Тръмп

Пред репортери Тръмп бе категоричен, че "ще бъде много мил в преговорите с Пекин" и че митата върху вноса от страната ще паднат значително след сделка, но не и до нула. Финансовият министър Скот Бесент на свой ред изтъкна, че очаква "деескалация" на търговската война между двете най-големи икономики в света, предаде Асошиейтед прес. Но в реч във Вашингтон за "Джей Пи Морган Чейс" Бесент също така алармира, че преговорите между Съединените щати и Китай все още не са започнали официално.
Припомняме, че по-рано този месец Тръмп наложи нови мита на множество държави, но по-късно спря прилагането им за 90 дни. Въпреки това специалните мита в размер до 145% остават в сила за китайските стоки. Пекин отвърна с мита в размер до 125% върху американски продукти и ограничи износа на ключови минерали и магнити.
Ескалиращият търговски спор между САЩ и Китай обаче засяга все повече германските компании, работещи в Китай, демонстрира проучване, публикувано от Германската търговска камара в Пекин. Според проучването 86% от анкетираните 143 компании са заявили, че са засегнати от митата. Максимилиан Бутек, изпълнителен директор и член на управителния съвет на Германската търговска камара в Източен Китай, определи ситуацията като "тревожна".
Драстичното увеличаване на американските мита ще доведе до значително забавяне на глобалния растеж в близко бъдеще, посочват от Международния валутен фонд.
В пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на Фонда се отбелязва, че ръстът на икономиката на България ще се забави от 2,8 на сто през миналата до 2,5 на сто през тази година.
Моля, подкрепете ни.





