Русия ползва и икономически стимули в преговорите със САЩ, съобщава ISW

FT съобщи на 22 април, като цитира свои източници, че Путин е казал на специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф по време на срещата им на 11 април, че Русия може да се откаже от претенциите си към контролираните от Украйна части от четирите области, пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Европейски служители предупредиха, че Путин вероятно ще използва това, за да примами президента на САЩ Доналд Тръмп да приеме другите искания на Русия и да наложи тези на Украйна като свършен факт. "Другите искания" на Русия, споменати от FT, вероятно включват украински неутралитет, смяна на режима и демилитаризация - т.е.исканията на Путин отпреди войната.
Руският външен министър Сергей Лавров изрично цитира речта на Путин от юни 2024 г. на 14 април, а ръководителят на Руската служба за външно разузнаване Сергей Наришкин заяви на 15 април, че всяко бъдещо мирно споразумение трябва да включва признаването на незаконното анексиране от Русия на всички тези четири области.
Русия прие конституционни поправки през октомври 2022 г., които определят четирите области като руска територия, а руски официални лица наскоро повториха, че руската конституция има предимство пред международното право.
Руски официални лица също така многократно се позовават на термина "Новорусия", когато говорят за окупирана от Русия и претендирана от Русия територия в Южна Украйна. Путин последно го използва на 21 април.
Moscow Times съобщи, че Кремъл се опитва да използва икономически стимули, за да повлияе на американско-руските преговори за войната в Украйна, тъй като не е искрено заинтересован от усилията на американския президент Доналд Тръмп да сложи край на войната. ISW не може независимо да провери изявленията, но неотдавнашното поведение на Кремъл е в съответствие.
Един източник, който е участвал в дискусиите в Кремъл по въпроса, заяви, че Русия "трябва да издои Тръмп колкото е възможно повече, като разклаща възможността за прекратяване на огъня като морков пред него".
Помощникът на руския президент Николай Патрушев призова Съединените щати и Русия да работят съвместно за решаване на проблемите в Арктика в статия от 21 април в руския бизнес вестник "Комерсант".
Това руско усилие противоречи на желания от администрацията на Тръмп график на събитията, тъй като Белият дом заяви, че Съединените щати "първо трябва да видят прекратяване на огъня", преди да развият американско-руско икономическо партньорство.
Представители на Кремъл твърдят, че Русия е готова да преговаря за прекратяване на войната в Украйна, докато се опитват да обвинят Украйна за липсата на напредък към прекратяване на войната.
Путин обаче отхвърли множество предложения за пълно или временно прекратяване на огъня, предложени от Съединените щати и Украйна. Путин отхвърли предложеното от 18 март американско-украинско временно прекратяване на огъня по цялата фронтова линия; отказа да удължи едностранното руско великденско примирие на 21 април, въпреки подкрепата както на президента на САЩ, така и на Украйна Володимир Зеленски за такова удължаване; и отхвърли неотдавнашното предложение на Зеленски за временен мораториум върху далечни удари срещу гражданска инфраструктура.
Путин вече започна да се съмнява дали Украйна ще може да получи военна помощ от своите съюзници в случай на временно пълно прекратяване на огъня - вероятно за да постави условия за прекратяване на доставките на оръжия от САЩ и вероятно също от Европа за Украйна като условие за приемане на пълно прекратяване на огъня.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 22 април, след изявлението на Зеленски от 21 април, че Украйна все още не е отговорила на многократните изявления на руския президент Владимир Путин, показващи желанието на Русия да обсъди подобно прекратяване на огъня с Украйна и че Русия първо трябва да разбере дали Украйна е готова за подобни дискусии.
Твърденията на Песков от 22 април са в съответствие с доклада на Moscow Times, че Кремъл ще се опита да обвини Украйна, ако преговорите за прекратяване на войната се провалят и че Кремъл "размахва възможността за прекратяване на огъня като морков пред Тръмп".
Зеленски заяви на 21 април, че прекратяването на огъня "трябва да бъде първата стъпка към надежден и траен мир" и че само след като Украйна и Русия демонстрират придържане към договореното, могат да установят необходимото доверие за разрешаване на "фундаментални въпроси".
Русия набира севернокорейски граждани, за да компенсира недостига на работна ръка в Русия, което показва, че руско-севернокорейското сътрудничество продължава да се задълбочава.
Руското опозиционно студентско списание DOXA съобщи, че видео, разпространено сред служителите на Wildberries, показва севернокорейски жени в склад на Wildberries в Електростал, Московска област. Местен канал в Telegram твърди на 15 април, че бивши служители на Wildberries съобщават, че има "стотици" севернокорейци, работещи в склада на Електростал.
DOXA съобщи, че представител на Wildberries не е потвърдил дали работниците във видеото на Elekstrostal са севернокорейци.
Руските официални данни показват, че 13 221 севернокорейци са влезли в Русия през 2024 г. - до 12 пъти повече от броя, който е влязъл в Русия през 2023 г. - и че 7 887 от тези севернокорейци са влезли в Русия със студентски визи, като най-големият брой е влязъл в Русия през месеците непосредствено преди разполагането на севернокорейските войски в Русия.
Значително увеличение на броя на севернокорейците, работещи в руските цивилни сектори, може да освободи служителите в цивилния сектор на Русия да работят в руската отбранителна индустрия или да се бият срещу Украйна.
Моля, подкрепете ни.





