Атака на боядисаните коси в ДПС - Феим/Петър е невинен!
Някакви медии писали нещо си, голяма работа. Ние си имаме принципи да не се поддаваме на външен натиск, били аргументите на Лютфи. Подкрепили го и други.
Самият Чаушев дали известните досега обяснения, че нещо с документите се бавело, че нямало нарушение на закона. Най-силният му аргумент обаче бил, че още при назначаването му на високия пост във външно неговият работодател премиерът Сергей Станешов е видял заповедта, където той бил записан с това име. Министър Ивайло Калфин също е знаел. Никой тогава не направи въпрос, че това е незаконно, защото не е, е мнението на Чаушев.
В ръководството на ДПС били единодушни, че няма нарушение и по отношение на участието на Чаушев, този път като Петър във фирми. Той показал доказателства, че от години не участва в ралотата на сдруженията и няма отношение към тяхната дейност.
Скандалът избухна, след като в. „168 часа" пръв написа, че с българското си име Петър Чаушев членува в борда на „Дюни", фирма, чиито собственик Людмил Стойков е споменаван в аферата по източване на 7,5 млн. евро по програма САПАРД. Самият Стойков бе оневинен от прокуратурата по случая, но името му продължава да се спряга в скандала.
Доган обаче бил недоволен от пламналата дискусия в медиите и общественото пространство. Той бил голям противник на публични огласявания на нелицеприятни страни от живота и дейността на хора от обкръжението му.
Боядисаните коси в организацията се защитават като родни братя. Това коментирали кръгове от движението в парламента. Те обаче се пазели като от огън някой да не разбере кой е пуснал шегата, защото Лютфи бил безпощаден къв всеки, който говорел по негов адрес нещо друго, освен хубаво. Признавал единствено Доган. Шегата възникнала по повод на това, че Юнал Лютфи и Феим Чаушев си боядисвали косите. Цяла седмица Лютфи отбиваше атаките на репортерите по въпроса с двете имена на своя съпартиец Феим/Петър.
Двамата имат и агентурно минало, извадено от комисиите по досиетата. Лютфи е имал още две имена - Мурад и Сидер, а Чаушев - Бисер. Аз си харесвам имената, а вие сигурно ми завиждате, що не си изберете и вие име? Бисер е хубаво име, нали? Така Чаушев отговори на питане на репортерка при завръщането си миналата вечер от командировка в Африка.
Говори се, че точно тази реакция ядосала Ахмед Доган. Имало неписано правило в ДПС на медийни питания да се отговаря уклончиво и спокойно, да не се показват емоции и да се правят опити за оригиналничене. Пример в това отношение била Емел Етем, която на всички скандални въпроси към нея по повод издънките й като министър по бедствията и авариите отговаряла сериозно и аргументирано.
Каква ще е съдбата на Фаим/Петър Чаушев щяло да стане ясно в понеделник. Тогава Доган щял да каже тежката си дума.
От чисто юридическа гледна точка заместник-министърът на външните работи Феим Чаушев не е нарушил под никаква форма българските закони и затова не би трябвало да си подава оставката. Това заяви пред агенция „Фокус" Атанас Павлов, адвокат на зам.-министъра. Според адвокат Павлов Чаушев е предприел действия за изчистване на казуса с двете му имена. На практика обаче "нито Феим Чаушев, нито който и да е гражданин на България не може да има две имена. Така и той никога не е бил с две имена", каза Атанас Павлов и обясни, че Феим Чаушев е жертва на Възродителния процес и в акта си за раждане е записан под името Феим Юсеинов Чаушев. Като жертва името му е насилствено сменено на Петър Юриев Чаушев.
Според чл.19 А от Закона за гражданската регистрация всеки гражданин, на който насилствено е променено името, може да възстанови предишното си. Поправката е от 2001 г. Точно тогава Чаушев е предприел мерки за промяна на имената си, обясни адвоката. Чаушев, чрез адвоката си, е започнал процедура по промяна на имената. В тази връзка е образувано дело в Районния съд в Пещера. От 2001 г. съдът е сметнал за целесъобразно имената на Чаушев да бъдат възвърнати. Тогава обаче е отменено решението, с което на него му е възстановено името Феим Юсеинов Чаушев, разказа адвокатът. Не може да се вмени вина нито на адвокатите на зам.-министъра, нито на самия него, заради факта, че Районният съд в Пещера не е спазил процедурата и не е уведомил ответните страни по делото, коментира адвокат Павлов. Така в края на 2006 г. началото на 2007 г. решението за възстановяване на имената на зам.-министъра е отменено, тъй като съдът при постановяването на това решение е извършил закононарушение, обясни Павлов.
Той обаче не казва как хиляди мюсюлмани са успели през това време да си сменят имената, а само Феим Чаушев и ударил на камък. Не ставя ясно също, щом Чаушев е бил жертва на възродителния процес, защо комунистическата власт го е назначила на дипломатическа работа.
Моля, подкрепете ни.