България няма регистър на жените, жертви на домашно насилие
Днес у нас различни феминистки организации отново излизат на протест срещу насилието над жени. Демонстрацията ще се проведе от 18.30 ч. пред Съдебната палата. „Докато има проблем, ще показваме нетърпимост и ще се борим за промяна! За поредна година видяхме сериозна ескалация на домашното насилие по време на пандемията от COVID-19, както и поредица открити хомофобски и трансфобски атаки над ЛБТИ жените и общността. Това трябва да спре", алармират организациите.
Най-малко 15 жени са убити тази година в България. Най-често нападателят е съпругът/партньорът или друг близък мъж на жертвата, припомнят протестиращите.
"Аз бях доста подтисната, доста често усещах натиск от негова страна, в един момент започнах да се чувствам смазана, започнах да се питам – аз ли греша, какво се случва, защо на мен. В някакви моменти имах проблясъци, давах си сметка какво се случва вече към края, когато взех и решението да направя тази крачка и да се оставям някой да ми казва например "Ти не си човек“, разказа жертва на насилие пред bTV.
"Преломният момент беше след един много тежък скандал, в който много неща се случиха и едва ли не ми посочиха вратата, аз тогава реших, че не, няма да търпя повече децата да стават свидетели и жертви на такова поведение, и реших да дойда в центъра да потърся помощ и подкрепа“, сподели Мария.
Кризисния център на фондация "Мисия Криле" е едно от двете места в Стара Загора, където жени жертви на домашно насилие могат да намерят психологическа и юридическа и здравна помощ. От началото на годината специалистите са работили с 25 жени.
"И ние трябва да си даваме сметка, че зад тези 25 жени всъщност зад тях стоят техните деца, стоят хора, които са свидетели на това насилие и цялото общество, т.е ако говорим за жертви на домашно насилие, ние можем да кажем, че имаме пандемия от домашно насилие и тя се засилва с пандемията от COVID-19“, заяви Ивайло Ябълкаров, фондация "Мисия Криле".
Точно по време на принудителната изолация с Мария започва да работи екип от специалисти от фондацията. "Никога в живота не си струва да търпиш нещо заради някой, който няма отношение към теб, независимо дали е мъж или жена. Много е важно човек да има правилна самооценка и когато се стигне до моменти, в които не се чувстваш добре – да намериш сили да се изправиш и да започнеш да търсиш, защото правилните хора са около теб, тези, които могат да ти помогнат, но ти да не ги виждаш“, допълни Мария.
"Бих им казал, че насилието не е проява на любов, че те могат да потърсят подкрепа, да намерят помощ и могат да спрат с всичко това, защото това е процес, който никога няма да спре, ако те не направят първата крачка и не потърсят помощ. Бих казал на насилниците, че те също могат да потърсят подкрепа, първото е да признаят, че имат проблем, а бих казал и на обществото, че не трябва да мълчим, не искаме просто да броим жертвите, да отброяваме поредната жертва на домашно насилие, а да кажем – нито една повече“, отбеляза Ивайло Ябълкаров.
Близо 736 милиона жени - една от всеки три в света, е подлагана на някаква форма на насилие през живота си. Средно по 137 жени всеки ден са убивани от членове на собствените им семейства.
Моля, подкрепете ни.