6|
5554
|16.03.2010
НОВИНИ
Българите - най-застаряващи в ЕС
Около една пета от българите са на възраст над 65 години, което прави България страната с най-застаряващо население в ЕС.
Това заяви постоянният представител на Световната банка у нас Флориан Фихтл на конференция в столицата, посветена на 10-годишнината от стартирането на пенсионната реформа в България. Според него реформата трябва да продължи с решения, осигуряващи адекватни пенсии на хората, но без риск за макроикономическата стабилност на страната.
Според Флариан Фихтл през 2025 година българите в трудоспособна възраст ще бъдат с 1,5 млн. души по-малко в сравнение с 2000-та година, което изправя държавата ни пред предизвикателството да издържа повече получатели на пенсии с ресурс от по-малко работещи хора. Фихтл определи като затрудняващи пенсионната реформа разпространените схеми за ранно пенсиониране и по-ниската в сравнение с други държави пенсионна възраст. Според него в условията на криза осигурителните вноски у нас са били намалени, без да се подобри финансовата стабилност в дългосрочен план, което се е отразило върху стабилността на държавния бюджет.
Социалният министър Тотю Младенов определи като пагубно бъдещото намаляване на осигурителните вноски и заяви, че работещите на трудов договор и държавните служители трябва да плащат вноските си на един и същи принцип. По думите на Младенов пенсионната реформа трябва да продължи с ограничаване на инвалидните пенсии и на системите за ранно пенсиониране, като едновременно се стабилизира трудовият пазар.
Министър Младенов подкрепи създаването на възможности за работа при пенсионерите като стимул за активността им в пенсионна възраст, но според него в условията на криза 200 000 пенсионери, работещи на трудов договор, лишават същия брой млади хора от работни места. Според Тотю Младенов доверието в пенсионната система ще се върне, ако държавата работи за добро ниво на доходите и качествено здравеопазване.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads