Българска кирилица върху еврото
Спорът за начина, по който ще се изписва названието на единната европейска валута, се реши на срещата в Лисабон в полза на България. Всички представители на всички държави-членки на ЕС от 27-те страни дадоха подкрепата си за България и за каузата за изписване на еврото на кирилица. Това означава на практика, че българският случай се превръща в прецедент и ЕС признава правото на различие на кирилицата и уважава нейните граматически правила. Проблемът с изписването на името на общата европейска полза на България - "евро" валута на кирилица в официално документи на ЕС е решен в полза на България, обяви и премиерът на Португалия и председател на Европейския съвет Жозе Сократеш на неформалната среша на върха на лидерите на Европейския съюз в Лисабон.
Българските институции свършиха много работа по този въпрос, изразявам признателност към активното гражданско общество и към хората, които изпращаха множеството петиции и писма по въпроса с изписването на единната европейска валута на български език, отбеляза министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Тя представи случая с изписването на европейската валута като емблематичен за това как България може да стига до успех в рамките на Европейския съюз - хладнокръвно, с мисъл и когато всички са заедно. За нея този успех е вторият емблематичен пробив на България след като стана член на ЕС, след разрешаването на случая с българските медицински сестри като “еманация на европейската солидарност”. Това, което реши казуса с изписването на еврото на български език в наша полза, е че в Договора за присъединяването ни към ЕС бе записано “евро”, обясни и еврокомисарят по защитата на потребителите Меглена Кунева.
Frognews.bg напомня, че еврото е една от най-младите парични единици в света, която се появи официално на 1 януари 1999 г. и влезе в масова употреба на 1 януари 2002 г. То стана наследник на друга парична единица - екю. То е валута на тринадесет държави от Европейския съюз: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Португалия, Словения, Финландия, Франция и Холандия , известни още като Еврозона. Еврото се използва като официална валута и в Монако, Сан Марино и Ватикана, като тези страни са лицензирани от Европейската банка да издават собствени монети, въпреки че не са членове на Европейския съюз. Други държави като Андора, Черна Гора и Косово не са част от съюза, но използват еврото като разплащателно средство. У нас еврото ще влезе в обръщение след 2010 г.
Моля, подкрепете ни.