Банките все по-изобретателни с таксите - за банкомати, справки, обслужване.....
Прави впечатление, че се разраства "модата" на сложните такси, при които се вкарва процентна компонента (таксата зависи от размера на сумата - предмет на трансакцията). Финансовият портал Pariteni откри доста такива и други промени в тарифите на банките в разгара на лятото: От 17 юли ОББ вече взима за теглене на пари от неин банкомат 20 стотинки плюс 0.1% от сумата, която теглите. Така, ако заявите 400 лв., таксата ще е 60 стотинки, докато преди 17 юли беше 30 стотинки независимо от сумата. Ако ползвате устройство на друга банка, таксата става 0,1% от сумата плюс 1.17 лв. - при 1,30 лева досега, пише още "Сега".
Отпадат преференциите за карти на деца от 14 до 18 години - и за теглене от тях ще се плаща минимум по 1,17 лева плюс 1% от сумата.
Тегленето на пари в брой на гише в банков офис става още по-скъпо. Досега таксата беше 1% от сумата, но не по-малко от 2 лв., а вече е минимум 4.89 лв.
За справка каква наличност имате по картата дължите 0.98 лева - независимо дали ползвате банкомат на ОББ или друг. Преди таксата е била 0.40 - 0.60 лв. (втората е за чужд банкомат). За да ви активират отново картата след 3 грешни ПИН, вече взимат по 9,78 лева, като досега за тази услуга нямаше такса, посочва Pariteni.
За промяна на картови данни чрез клон на банката (транзакционен лимит, обслужващ клон на картата и др.) таксата нараства от 6 лв. на 9,78 лв.
Банка ДСК също има промени в тарифата си. Месечната такса за обслужване на разплащателна сметка с дебитна карта поскъпва от 2.74 на 2.99 лв. Новост е таксата за теглене на свободни средства по запор - минимум 9,78 лева и 0,80% върху цялата сума. За банков превод таксата скача от 5 на 7 лева. Плащането на местни данъци и такси се качва от 50 на 70 стотинки.
Драстично се вдига една от таксите за оперативно обслужване на разплащателни сметки за земеделски производители - физически лица - от 4.89 на 15 лв. месечно. Става дума за сметки, които вече не се предлагат. ДСК предлага на тези клиенти да се насочат към друг продукт, като се регистрират в удобен офис на банката по БУЛСТАТ като бизнес потребители.
От 1 август Централна кооперативна банка ще взима по 3.91 лв. на страница от клиент, който иска справка за парите си на хартия. И сега тази услуга не е евтина - 2,05 лева на страница. Ако имата карта на ЦКБ и ще я ползвате в чужбина, имайте предвид, че тегленето на пари от банкомат ще ви струва 2,50 евро плюс 1,5% от сумата.
На този фон повишенията, които гласи Пощенска банка от 10 септември, са дребни. Откриването на разплащателна сметка вече ще поскъпне от 1 лев на 1.08 лв., а таксата за месечно обслужване ще стане 2,93 лева - при 2,75 лв. сега. За получаване на съобщение чрез СМС при теглене или получаване на суми таксата ще се увеличи от 12 на 14 стотинки. И плащането на битови сметки с карта ще поскъпне - от 35 на 39 ст. Факт е, че при ЦКБ промените са дребни, измерват се с жълти стотинки, но както знаем, "капка по капка прави вир, а левче по левче - язовир".
Още в средата на юни Първа инвестиционна банка "зарадва" клиентите си с промени в тарифата. За откриване на разплащателна сметка в офис ПИБ събира 6 лева. За внасяне на пари в брой таксата е минимум 2 лева и 0,25% от сумата. За теглене на пари на каса таксата е минимум 6,85 лева и 0,65% от сумата. По-изгодно е тегленето на кеш от банкомат - минимум 0,29 лева и 0,13% от сумата.
Банковите услуги в България и без друго не са никак евтини и много хора се стремят да избягват, а непрестанната актуализация на тарифите е доста дразнещ процес - на фона на главоломно растящите печалби на този сектор. Само за първите пет месеца на годината банките в България са натрупа
Моля, подкрепете ни.