Без директни преговори между Украйна и Русия решение трудно може да се постигне, вярва Любомир Кючуков

Това мнение изрази в ефира на БНР дипломатът и бивш заместник външен министър Любомир Кючуков преди днешната среща на върха за Украйна в Лондон.
"Вече се говори за преговори – това е новото от началото на годината. Войната продължава, но в момента се отвори паралелно поле за търсене на край на конфликта – политическото, дипломатическото, т.е. появи се възможност за алтернатива на ескалацията на военните действия, която в продължение на 3 години на практика отсъстваше. Независимо от продължаването на военните действия, динамиката се премести в политическото поле в момента", коментира той.
По думите му и това, което наблюдаваме в Лондон, е част от тази динамика:
"Това е един практически нов формат – събираш заедно инициаторите на т.нар. коалиция на желаещите – Франция и Обединеното кралство, със САЩ и Украйна, което и тематично обединява две съдържателни теми - преговорите за прекратяване на конфликта, които са водещи за САЩ, с ангажиментите за сигурност на Украйна след намирането на решение, които са приоритет за Франция и Обединеното кралство. Тук има 2 важни обстоятелства – опит да се изработи единна позиция на Украйна и съюзниците ѝ за преговорите, като ролята на Франция и Обединеното кралство не е посредническа между Украйна и САЩ, а тя се стреми да подкрепи Украйна в диалога ѝ със САЩ, за да се договорят условия при евентуалното постигане на споразумение".
Преговорите между САЩ и Украйна дипломатът определи като "финансово-икономически". От друга страна са разговорите между САЩ и Русия, които са геополитически, добави той. Според него обаче без директни преговори между Украйна и Русия решение трудно може да се постигне. Според него един от основните проблеми в случая са териториите.
"Винаги в такива случаи, ако има общо съгласие, то е съгласие, постигнато на базата на огромни компромиси от всички страни. Това е въпрос на резултата от преговорите".
Вторият важен въпрос, който също спъва преговорите, са гаранциите за това, че войната няма да се възобнови след евентуалното примирие, посочи Кючуков.
"Тук вече не говорим на практика не говорим за членство на Украйна в НАТО. Актуалната идея от доста време насам са мироопазващи сили след подписването на споразумение, но това изглежда изключително трудно постижимо, защото за да спре огънят, трябва да има споразумение, а за да има споразумение, трябва да има преговори и съгласие на Русия. Трудно може да се очаква, че Русия ще се съгласи с разполагането на войски на НАТО в Украйна. Ако се разположат в Украйна такива сили, те няма да бъдат мироопазващи и няма да бъдат в условия на примирие, а ще са по-скоро контингент в условията на продължаващи военни действия".
Намирането на взаимно приемливо решение за гаранциите се очертава като ключовият въпрос, категоричен е Любомир Кючуков.
"Нямаме визия за това кога и как свършва войната. Единствено залагахме на победа във войната с военни средства, но виждаме, че нашата позиция се промени през годините. Затова инициативата отиде другаде – в САЩ", допълни експертът.
Моля, подкрепете ни.





