Безнадеждност и апатия връхлетели българина
Икономическата криза може да доведе до протестен вот или до апатия, обяви социологът Живко Георгиев пред разширеното заседание на БСП. Според него, за да се активира протестен вот, не било достатъчно само недоволство. Трябвало да има и определена надежда, която да се асоциира с някоя от политическите сили.
Социологическото проучване показвало тотален дефицит на надежда. На въпроса „Какво ще се случи с България след изборите?" 8% от анкетираните заявили, че е възможно нещо да се промени радикално в положителна посока; 10% очаквали, че ситуацията ще се вложи, но според 31% нищо нямало да се промени, докато 37% смятат, че каквото и да се промени в положителна посока, но то нямало да ги засегне.
Социологът отчете още, че не нямало рязък скок на доверието към някоя от политическите сили, поради което засега нещата клонели към апатия.
Апатия = понятие, изразяващо чувство или емоция на човека, при което психологически няма определено отношение към обект или обстоятелство. Българският еквивалент на думата е "безразличие“; от гръц. аpathia – безчувственост, безразличие, безучастност. В медицината като апатия се диагностицира болестно състояние, при което се развива безразличие, равнодушие към неща, събития, близки лица, причинено най-често от органическо заболяване на мозъка. В социалните науки терминът апатия се използва, за да обозначи нежеланието за активно участие в политическия процес.
Моля, подкрепете ни.