Бивш зам.-ректор на полицейската академия: МВР не може да си управлява финансите, пенсионерите задръстват кадрите
Ето какво още каза той: Този проблем не е от днес - полицейските служители трябва да са добре платени. Има риск за здравето и живота им. Но в целия този спор министърът на финансите също е прав. Бюджетът на МВР се движи между 1 млрд. и 600 млн, може да е стигнал и до 2 млрд.
МВР не може да си управлява финансите. Има огромни разходи, които са странни. Академията на МВР не получава целева субсидия от МОН. Между 7 и 10 млн. лв МВР дава за висше образование. В Академията на МВР има 600 курсанти. МВР е поело издръжката им. Те са студенти. МВР не може да ползва тези хора за служебна дейност 4 години.
Проблемът с пенсионерите - има проблем, няма проблем. Ако той си върши работата - те не са толкова голям проблем. Те задръстват кариерното развитие и лишават от кариера хората след тях. Но проблемът е в управлението на кадрите. В МВР има много висшисти. МВР не ги развива, а обявява конкурс за външен служител с висше образование.
Полицаите и служителите на МВР са различни хора. От 2006 г. тази система придоби странен характер. В България няма достатъчно полицаи и пожарникари. В МВР има утежнена администрация, която никога не е била на улицата. Човешки ресурси, които са държавни служители и не познават проблемите. Да решават кадрови съдби, да решават проблеми с униформите .Държавата плаща за граждански автомобил, който е уж полицейски.
Има основание в обществото да има липса на доверие. Зле платен служител няма мотивация. Стартовата заплата е 1300 лв. Може да стигне до 3500 лв. МВР много лесно се разделя с ръководните си кадри. Полицаят няма гарантирана кариера. Не е спокоен. Това не ги оправдава. започва да гледа настрани и това удря на общественото доверие. Нашата полиция е невидима. Един гражданин трябва да може да знае как да отиде при полицая.
Трябва да се увеличат парите на полицаите.
Моля, подкрепете ни.