Бойко Рашков: Борбата с трафика на хора е национален приоритет
"Трафикът на хора разглеждаме в няколко части. На първо място е трафикът с цел сексуална експлоатация. Нашата страна е източник на хора, които се трафикират с тази цел предимно с дестинация най-богатите държави в Европа, особено към тези, където проституцията е легализирана", обясни Рашков.
От днес, Европейския ден за борба с трафика на хора, започва вторият етап на кампанията, която реализират Националната комисия и ГДБОП. Целта е повишаване на информираността за различните аспекти на трафика на хора.
"Няма рязко повишаване или намаляване на тези случаи. Според мен ситуацията е овладяна", каза Калин Стоянов, директор на ГДБОП.
По негови думи подходът на трафикантите към всяка жертва е различен, като те рядко прибягват към насилие и заплахи за склоняване към проституция. Отличават се като добри психолози. По негови думи сред най-честите методи за склоняване продължава да бъде "ловърбой" - жертвата се влюбва в насилника и е готова на всичко за него, включително да проституира. Има случаи, при които момичетата изпадат освен в емоционална, но и във финансова зависимост.
За миналата година ГДБОП е съдействала на 50 души за прибиране обратно в страната, за настаняването им и осигуряването на психолог. В момента се наблюдават 21 групи за трафик, част от тях международни, предава Българската национална телевизия.
Моля, подкрепете ни.