Д. Божилов за Фрог: Прокуратурата се е активизирала в услуга на частни интереси
С тези действия за пореден път се преминават фундаментални граници в наказателното право. Недопустимо е да се нахлува в адвокатски кантори, да се правят опити за изземване на електронни подписи, които биха позволили някой извън собственика им да ги ползва. Още по недопустимо е да се съобщават предварително написани съдебни актове от ефира на БТВ. Но тези действия са факт.
Сагата „КТБ“ отдавна не е частен случай. Вярно е, че със събарянето на банката са отписани активи за 6 млрд. лева, което е огромна сума за страна с нашия БВП. Факт е, че става въпрос за брутално ограбване, но сагата отдавна е излязла от границите на частното и криминалното. Тази сага вече има пряко отношение към държавността и нейните устои и разпростира ефекта си върху цялата държавност.
От последните, а и не само, социологически проучвания Прокуратурата и в частност главния прокурор не се ползват с одобрение. Причините са ясни. Но въпреки това прокуратурата продължава да преминава все по- фундаментални граници в наказателната политика. А преминаването им ерозира доверието в цялостната държавност. Наказателната политика в една демократична държава сама по себе си няма за цел да отчете някаква присъда и да посочи с пръст някой виновник. Главното е в хода на самата наказателна процедура обществото да види и да бъде убедено, че по този начин се постига законност и справедливост. Ако щете да остане с чувството, че има някакво възмездие. Когато обаче това липсва и обществото не само не е убедено, че се постига справедливост и възмездие, а обратното тогава вече се говори за наказателна репресия, за злоупотреба с власт и т.н.
Последиците от действията на прокуратурата и другите държавни институции вече се разпростират от една страна върху голяма част от вътрешната икономика и администрация, вкл. взимане на важни държавни решения, които ще се отразят на българите с десетилетия напред, а от друга има и международно отражение. Информация за това какво се случва по тази сага има и в международния обмен, а да не забравяме, че една не малка група от пострадалите, които най-вече искат справедливост и възмездие са извън България. При това положение от това, което се вижда как може да се очаква, че нормален чуждестранен инвеститор би инвестирал парите си в България?
Моля, подкрепете ни.