Божков окончателно загуби делата за лицензите на ”Еврофутбол” и лотарията
Свързаните с бизнесмена Васил Божков дружества попаднаха под прицела на Държавната комисия по хазарта (ДКХ) през 2020 г., след като финансовото министерство установи, че са плащали незаконно занижен размер на таксата за хазарт от 2014 г. до края на 2019 г., пише "Свободна Европа".
В края на 2019 г. Специализираната прокуратура обяви, че е образувала досъдебно производство за изнудване след получаването на сигнал, свързан с хазартната дейност на Божков. Съобщението на разследващите беше предшествано от серия медийни изяви на бившия му съдружник Цветомир Найденов, от които стана ясно, че именно той, брат му Боян и баща им Стефан са авторите на въпросния сигнал.
В средата на декември финансовият министър Владислав Горанов нареди ревизия на таксите, постъпващи в хазната от лотарийни игри. Повод бяха твърденията на Найденови, че хазартните фирми на Божков са укривали дължими такси.
Месец по-късно беше огласен доклад на Агенцията за държавната финансова инспекция (АДФИ), според който в хазната не са постъпили около 210 млн. лева, защото Държавната комисия по хазарта (ДКХ) е таксувала по различен начин държавния "Български спортен тотализатор" и частните лотарии – конкретно, контролираните от Божков "Национална лотария" и "Лотария България".
Заключенията на финансовата инспекция бяха използвани от управляващите като аргумент да прокарат законодателство, с което само държавата да може да провежда лотарийни игри, т.е. частните игри трябваше да прекратят дейността си.
В следващите месеци прокуратурата повдигна серия обвинения срещу Божков, негови близки, съдружници и подчинени, а той напусна страната, установявайки се в Дубай. Емирството няма съдебна спогодба с България за екстрадиране на издирвани лица. Оттам Божков започна периодично да обявява разкрития за корупционна схема, в която по думите му е бил принуждаван да участва от бившия премиер Бойко Борисов и Горанов.
Междувременно лицензите на "Еврофутбол" и "Национална лотария" бяха отнети от ДКХ заради непогасени задължения от неплащани данъци и такси в размер на съответно 328 млн. лв. и 18.9 млн. лв. с лихвите. Дружествата подадоха общо три жалби във ВАС, по които три различни съдебни състава окончателно са приели, че те не са погасили в срок задълженията си.
Моля, подкрепете ни.