Борел напомни на Скопие за вписването на българите в конституцията
Тази година ССА за Северна Македония и Албания се състои съответно в Скопие и Тирана, макар обикновено да е в Брюксел или Люксембург.
Началото на преговорите с двете държави зависи от това дали Северна Македония ще промени конституцията си съгласно договореност от миналата година и ще впише българите наравно с другите "части от народи". За целта на управляващите са им необходими две трети мнозинство в парламента, а това значи и подкрепа от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.
Първият дипломат на ЕС открито отправи предупреждение: "това е най-добрата сделка, която можете да получите". "Не е реалистично да вярвате, че това може да се отвори отново за преговори", каза Борел, имайки предвид призивите за отказ от преговори или предоговаряне на условията в т. нар. френско предложение, прето след над две години криза между София и Скопие.
Попитан дали насърчава ВМРО-ДПМНЕ да окаже подкрепа в парламента, той заяви: "Повече от оптимист съм - като приятеля си Оливер (Вархеи, еврокомисаря за разширяването - бел. ред.) аз съм "активистичен"."
Мисля, че трябва да полагаме усилия, за да станат нещата, а Северна Македония се е ангажирала да промени конституцията си. Северна Македония се е посветила на това да промени конституцията, за да включи в нея граждани, които живеят в границите на държавата и които са части от народи - като българите.
Припомни на Скопие, че най-младата членка на ЕС, Хърватия, има 22 общности, а промените в основния закон ще помогнат и на Северна Македония да напредне още повече в основните права. "И не се съмнявам, че това ще запази македонската идентичност и по същото време ще даде на страната напредък в присъединителния процес."
"Не жертвате идентичността си на олтара на еврочленството. Идентичността ви ще бъде абсолютно запазена", продължи той. "Защото човешките същества имат няколко идентичности: няма да сте по-малко себе си, понеже ставате членове на ЕС."
Македонският премиер Димитър Ковачевски Ковачевски нападна опозицията с думите, че при ясна преговорна рамка и липса на пречка за междуправителствена конференция (освен вписването на българите в конституцията) "за пръв път може да се случи сами да се блокираме заради безотговорно, нерешително и нестратегическо отношение на опозиционните партии в държавата".
Обясни, че всички партии и депутати в парламента имат задължение да работят за "стратегическите" крачки за членство.
Скопие опитва да продължи дебата за вписване в конституцията на фона на ново напрежение в отношенията с България заради посегателства срещу български културни клубове и побоя над самоопределящия се като българин Християн Пендиков през януари.
Моля, подкрепете ни.