Брюксел дава България на съд заради Търговския регистър
От Еврокомисията подчертават, че така се затруднява получаването на съответната информация за българските дружества за гражданите, компаниите и специалистите от ЕС.
Освен това търговските регистри не могат да си сътрудничат при трансгранични сливания, в които участват български дружества или при процедури, свързани с трансгранични клонове на български дружества.
Малко след съобщението на ЕК българското правосъдно министерство съобщи, че МП е започнало работа за отстраняване на проблема. През юни 2021 г. служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов е информирал комисаря по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Дидие Рейндерс за предприеманите конкретни действия за преодоляване на закъснението.
Министерството е изготвило техническа спецификация, провело е процедури и е сключило договор, който вече се изпълнява, с предмет „Осигуряване на оперативна съвместимост за обмен на данни между информационната система на Търговския регистър и Европейската централна платформа и предоставяне на информация за действителни собственици“.
Новото ръководство на Агенция по вписвания изготвило детайлен график за изпълнение на дейностите по изработване на софтуера, който ще е готов до края на тази година.
От януари 2022 г. ще бъдат проведени задължителните интеграционни тестове за свързване на българския регистър с европейските регистри.
„При успешно завършване на тези дейности това ще бъде изтъкнато като основание за прекратяване на процедурата“, посочват от правосъдното министерство.
Моля, подкрепете ни.