Реклама / Ads
1| 4187 |11.05.2017 НОВИНИ

Брюксел предупреждава: България се бави с еврофондовете

.
България усвоява европейските средства много по-бавно от очакваното, констатира Европейската комисия в пролетната си икономическа прогноза. Според Брюксел закъснението ще се отрази на темповете на икономическо развитие, които ще бъдат по-ниски от постижението за 2016 г. - 3,4% растеж.
 
През тази година той няма да надмине 2,9 на сто, а през 2018-а - ще е 2,8%.

Европейската комисия предвижда, че вътрешното търсене ще продължи да бъде главен икономически стимул, тъй като чуждестранните инвестиции са пренебрежимо малко и продължават да спадат.

Износът към Европа обаче ще е стабилен. Добри са и очакванията за приходи от туризма. Експортът и туристите ще са определящи за икономическото благосъстояние на страната. Вносът обаче намалява, което поставя допълнителни рискове пред растежа, предупреждава Комисията.

Според Брюксел през тази година България ще успее да излезе от дефлацията, в която се намира от 2013 г. и за първи път ще отбележи поскъпване от 1,3 на сто, което ще стимулира вътрешното производство и ще даде сила на бизнеса.

Заради високата емиграция и намаляването на населението безработицата ще продължи да спада, като от 7,6 на сто тази година ще падне до 6,4% през 2018-а.

Европейската комисия не очаква никакви сериозни проблеми за бюджета, след като строгите икономии са подобрили баланса му. Подчертава се, че доброто състояние на публичните финанси се дължи както на повишената събираемост на данъци и на акцизи, така и на намаляването на разходите. Не на последно място, по-малкото национално съфинансиране на европейски проекти заради слабото усвояване на еврофондове също е допринесло за баланса на бюджета.

Предвижда се бюджетният дефицит през тази година да е само 0,4% от БВП главно заради увеличаването на социалните вноски от началото на годината и надеждите, че европейските програми ще тръгнат.

През следващите 2 г. се очаква увеличаване на публичните разходи заради увеличаването на заплатите на администрацията и по-големите инвестиции в обществени системи.

Заради увеличаването на кешовите буфери през 2016 г. правителството ще може да покрие плащанията си по дълга, което ще доведе до намаляване на публичната задлъжнялост, която ще спадне от 29,5% сега до 26 на сто през 2018-а.

За Европа като цяло Европейската комисия предвижда продължаване на започналата през есента тенденция за икономически растеж във всички 28 държави членки. В еврозоната той ще е 1,7 % през 2017 г. и 1,8%, а извън нея - 1,9 % през двете години.

Несигурността по отношение на икономическите перспективи остава висока, като възможността за влошаване на показателите остава, се казва в пролетната прогноза на Еврокомисията.

В Брюксел оценяват като водещи външни рискове за развитието на Европа бъдещата икономическа и търговска политика на САЩ, както и увеличаването на геополитическото противостояние в света. Други рискове са крехкото здраве на европейския банков сектор, икономическите реформи в Китай и преговорите за излизането на Великобритания от ЕС, които започват точно след месец.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 5313 |10.05.2017 Фрогоко: България се сниши пред „Газпром”, Полша и Унгария дрънкат оръжия . 2| 4815 |10.05.2017 България остава „задният двор“ на Европейския съюз . 3| 4051 |09.05.2017 Арбитражни дела за над 2 млрд. лв. чакат България . 10| 7790 |09.05.2017 Радан Кънев: Победата на Макрон може да донесе мизерия на България

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads