CBS: Израел готви военна операция срещу Иран, САЩ очакват ответен удар

Според тях „американските служители са били уведомени, че Израел е готов да предприеме действия срещу Ислямската република“. Не се уточнява откъде точно САЩ са получили тази информация.
В публикацията се посочва, че Вашингтон очаква възможен ирански ответен удар срещу американски цели в съседен Ирак, което е сред причините Държавният департамент да нареди част от персонала на посолството в Багдад да напусне страната.
CBS отбелязва, че въпреки нарастващото напрежение, специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп – Стивън Уиткоф – планира нов кръг от преговори с представители на Иран по ядреното досие на Техеран. Очаква се срещата да се състои в неделя в Оман с участието на иранския външен министър Абас Арагчи, съобщиха източници на „Ройтерс“.
Междувременно, американски военни източници съобщиха, че министърът на отбраната Пийт Хегсет е разрешил „доброволно напускане“ на членове на семействата на американски военнослужещи от Близкия изток по съображения за сигурност. От своя страна, Държавният департамент също нареди на част от служителите на посолството в Ирак да се евакуират заради „нарастващото напрежение в региона“.
Коментирайки тези действия, Доналд Тръмп заяви: „Те се извеждат, защото това място може да бъде опасно. Ще видим какво ще се случи.“ По отношение на Иран, американският президент беше категоричен:
„Те не могат да получат ядрени оръжия. Това е много просто. Ние няма да позволим това.“
През последните седмици Вашингтон изрази притеснение, че Израел може да предприеме едностранен удар срещу Иран, въпреки продължаващите преговори по ядрената програма. Според портала Axios, Тръмп е предупредил израелския премиер Бенямин Нетаняху да не прибягва до подобна стъпка в телефонен разговор на 9 юни.
От своя страна, министърът на отбраната на Иран Азиз Насирзаде заяви в сряда, че в случай на война със Съединените щати, Ислямската република ще атакува всички американски военни бази в региона.
Иран вече обяви, че ще представи контрапредложение в отговор на последния американски проект за ядрена сделка, който Техеран определи като „неприемлив“. В понеделник Тръмп заяви в подкаст, че е все по-малко уверен, че Иран ще се съгласи да спре обогатяването на уран в рамките на ново споразумение.
Той подчерта, че целта е да бъде договорена нова сделка, включваща по-строги ограничения върху ядрените дейности на Техеран, като не изключи и военни действия, ако не бъде постигнат напредък.
Моля, подкрепете ни.





