Черна гора избира парламент. Ще поеме ли страната по европейски път?
Парламентарният вот е първият в малката бивша югославска република, откакто Мило Джуканович, бивш лидер на Демократическата партия на социалистите (ДПС), загуби президентските избори през април и се оттегли след 30 години на власт.
Избирателните секции за 540 000 избиратели отварят в 7 ч. сутринта местно време и затварят в 20 ч.
Държавната избирателна комисия съобщи, че 15 партии и съюзи ще се състезават за 81 парламентарни места в парламента.
През годините Черна гора беше разделена между онези, които се самоопределят като черногорци, и онези, които се възприемат като сърби и се противопоставят на отделянето на страната през 2006 г. от съюз със съседна Сърбия.
Проучване на Центъра за демокрация и права на човека (CEDEM) миналия месец постави проевропейското движение "Европа сега" (PES) - която също подкрепя по-тесни връзки със Сърбия - начело с 29,1% от гласовете. Яков Милатович от ПЕС спечели президентските избори през април.
Проучването на CEDEM поставя проевропейската ДПС начело с действащия шеф Даниел Живкович на второ място с 24,1% подкрепа, а сръбският националистически, проруски Демократичен фронт (ДФ) е на трето място с 13,2%.
Черна гора има статут на кандидат-членка на ЕС, но за да се придвижи напред в процеса по присъединяване, държавата трябва първо да се справи с корупцията и организираната престъпност.
През 2017 г. страната се присъедини към НАТО, година след неуспешен опит за преврат, за който тогавашното правителство обвини руски агенти и сръбски националисти. Москва отхвърли подобни твърдения като абсурдни, а сръбското правителство отрече да е замесено.
След нахлуването на Русия в Украйна миналата година Черна гора - за разлика от Сърбия - се присъедини към санкциите на ЕС срещу Москва. Кремъл постави Черна гора в списъка си с неприятелски държави.
Моля, подкрепете ни.