Реклама / Ads
2| 4683 |08.11.2024 НОВИНИ

Читателка на ФрогНюз сигнализира за агресивен мъж в централна София. Заплашил я с думите: „ще те убия“, „ще те изкормя

.
Нов случай на насилие
Читателка на Frognews се свърза с редакцията и разказа за стряскащ инцидент в столицата. Жената споделя, че тази сутрин е била нападната до пешеходната пътека в близост до спирка "Театрална" от мъж, който често циркулира в района и е известен със своето агресивно поведение. По нейни думи, той е същият, който преди около месец е нападнал вербално друга жена и сина ѝ на светофара на "Канал".
 

„Тази сутрин имах лошия късмет да го срещна. За щастие тъкмо бях оставила 2-годишния ми син на ясла. Мъжът носеше маслено зелено яке с качулка, син панталон с тюркоазен оттенък и не беше особено висок. Качулката му беше вдигната“, разказва жената. Тя уточнява, че мъжът е отправил заплахи като "ще те убия", "ще те изкормя" и я е нарекъл „изчадие адово“. „Веднага се обадих на 112, защото ужасно се изплаших. Разбирам, че този човек може би не е добре психически, но каква гаранция има, че следващия път няма да прояви и физическа агресия?“, каза още тя.


След случилото се, жената е подала жалба в полицията, но при прибирането си от 5-то РПУ, тя споделя, че  остава разочарована от липсата на реална защита за гражданите.


„Прибирам се от 5-то РПУ с не много добри новини. Разследващият ми обясни, че е хубаво да подаваме жалби, но на този етап те са по-скоро за обществен натиск. Закон за психично болните хора – няма. Т.е., ако утре този човек убие някого, той не може да влезе в затвора, а ще му бъде назначено лечение, вероятно под някакъв лекарски контрол, но и място в психични заведения няма. Полицията не може да го задържи, защото психично болните не се водят отговорни за действията си и така се оказваме в една тревожна спирала“, разяснява тя.


Тя допълва, че в страната няма официален регистър на психично болните хора – в момента те трябва сами да заявят състоянието си. Така в София няма как да се установи колко психично болни лица живеят и къде точно се намират.


„Промени могат да се направят чрез Закона за здравето, но е необходимо първо да има законодателна инициатива. Лицата могат да бъдат настанявани в психиатрични заведения, но също и да останат на стационар у дома, което значи, че някои се самоизоставят в квартални къщи, където надали си пият лекарствата. Полицията прилага натиск чрез роднини, но и това е загубена кауза“, заключава тя, като привежда пример за мъж в кооперация, срещу когото за три години са подадени над 600 сигнала. „Резултатът е, че той просто почина“, казва читателката. 

 

Припомняме, че имаше сигнал за изнасилвач в квартал Слатина, който предизвика вълна от притеснения сред местните жители. По-късно, заради страховете и недоволството от случилото се, беше организиран протест, на който участниците изразиха искания за по-голяма безопасност в района и засилено полицейско присъствие.

 

По материала работи: Бояна Маркова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2491 |08.11.2024 Премиерът Димитър Главчев: Юмруците нямат място нито в политиката, нито в изкуството . 3| 2536 |08.11.2024 Пиар експерт: Критериите на силовия министър за добре свършена работа от страна на МВР са изключително ниски . 0| 2450 |08.11.2024 За първи път след пожара през 2019-та година: Камбаните на "Нотр Дам" огласиха Париж . 0| 2787 |08.11.2024 Хърватският премиер: Внушенията, че Украйна трябва да отстъпи части от територията си, за да се постигне мир, са опасни

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads