Реклама / Ads
13| 5469 |08.06.2011 НОВИНИ

Човекът на Цветанов в СГС замесен в скандал с имоти

.
Владимира Янева
Новият председател на СГС Владимира Янева, която се оказа близка семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов, може да се окаже част от скандала със "Софийски имоти".
 

Съдия Янева бави вече година едно от делата срещу хора от бившето ръководство на "Софийски имоти", които през 2002 г. са взели решение да продадат два имота на баща й, пише Mediapool.

Яне Янев, който е ръководител на катедрата по урология в медицинска академия, купува през 2002 г. "Магазин - Помещение за химическо чистене" от 74 кв. м. в столичния квартал "Зона Б5". Продавач е общинското дружество "Софийски имоти", а цената на сделката – 52 726 лв. Три години по-късно Янев успява да ипотекира същия магазин за 50 хил. евро.

Същата година Янев купува още един хубав имот от "Софийски имоти": този път това е бившият билетен център на ул."Искър", зад Министерски съвет. Цената обаче не е записана в имотния регистър. Проверка на Mediapool потвърди тези факти.

През 2010 г. 17-и състав на Софийския градски съд с председател съдия Янева получава делото срещу бившите изпълнителен директор и председател на борда на "Софийски имоти" Тошко Добрев и Симеон Симеонов. Освен тях, пред съда са изправени още 9 обвиняеми. Добрев и Симеонов са заемали ръководните длъжности и към момента, в който бащата на Янева купува двата имота, което означава, че сделките са минали през тях.

Добрев, Симеонов и други 9 души са обвинени за нанасяне на щети в размер на близо 2 милиона лева заради продажбата на няколко имота от капитала на "Софийски имоти". Прокуратурата внася обвинителния акт през юли 2010 г., а това е първото делото за разкриването на виновните за т.нар. "скрита приватизация на София".

Съдия Янева се произнася по обвинителния акт пет месеца след внасянето му в съда (в средата на декември 2010 г.) , а решението й е за прекратяване на делото поради допуснати съществени процесуални пропуски. Тя изпраща решението си на прокурора почти 3 месеца след заседанието, когато то е взето.

Прокуратурата протестира пред Софийския апелативен съд, който отменя решението й и го връща отново при нея. Решението на САС е от 12 април 2011 година. Към настоящия момент делото вече е забавено с една година и все не е насрочено за ново гледане. Според НПК делата се насрочва в срок от 2 месеца след постъпването им, а и в двата случая тези срокове не са спазени. Допуска се увеличаването на срока до 3 месеца при много сложни дела, но очевидно това за "Софийски имоти" е твърде, твърде сложно.

От седмица насам организацията на делата вече е в преките правомощия на Владимира Янева, която бе избрана за шеф на Софийския градски съд.

Абсолютната давност по делото изтича през 2017 година, но скоростта, с която то върви, показва, че нещата отиват в тази посока.

Според Наказателно-процесуалния кодекс съдия, съдебен заседател или прокурор трябва да бъдат отведени от съдебното заседание, ако при определени "обстоятелства може да се счита предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото". Предвид издигането на Янева до председател на Софийския градски съд, остава висящ въпросът дали не трябва да се поиска отвод на целия съд по това дело. Очаква се до края на годината над 30 нови дела по този казус да бъдат внесени в съда.

Ако това се случи, обаче, мегаскандалът "Софийски имоти" може да приключи с масово изтичане на давността по делата.

До този момент три различни състава на СГС постановиха отвод на прокурора по делото Пламен Панайотов, считайки го за предубеден. Решенията бяха взети заради твърденията на експерта Владимир Владинов, който се оплака от натиск, оказван върху него от Панайотов.

И в трите случая съдът пренебрегна напълно твърденията на прокурора, че Владинов е отправил тези обвинения, за да прикрие факта, че е изгубил важни документи по делото. Заради загубените документи се води прокурорска проверка.

Владимира Янева стана шеф на съда преди седмица, като спечели мнозинство от гласовете на ВСС при провелия се балотаж, в който основен конкурент й беше досегашният зам.-шеф на СГС Величка Цанова , подкрепена от 109 столични съдии, както и съдия Десислав Любомиров, който представи изключително детайлна концепция за подобряване работата на СГС. И двамата конкуренти на Янева са с по-голям стаж от нея, а новият председател на едно от ключовите съдилища в държавата има 8 години като съдия, от които четири, прекарани в отпуск майчинство.

Тя започва кариерата си като районен прокурор в Софийската районна прокуратура в периода, в който същата прокуратура прекрати без резултат всички проверки по делото "Софийски имоти".

Преди обявения за предизвестен избор, тя не се е явявала за конкурс в системата.

След като бе избрана начело на СГС, Янева призна, че е семеен приятел на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Самият Цветанов изрази надежда, че Янева ще отговори на очакванията на обществото "съдебната система да стане по-добра и по-ефективна, както и по-обективна в правораздаването". По същото време стана ясно, че съдия Янева има в професионалната си биография 2-годишна осъдителна присъда за отвличане.

Председателят на ВКС Лазар Груев коментира в неделя, че очаква отговор как четирима от гласувалите членове на ВСС промениха за няколко минути мнението си, подкрепяйки първо Величка Цанова, а след това Владимира Янева за шеф на СГС.

Преди ден Българският Хелинзински комитет излезе с изключително остра декларация, в която определи извършения от ВСС избор като "зависим" и "травматизиращ" съдебната система.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 97| 5460 |07.06.2011 Цветанов: Политик с две лица организира вота на недоверие . 36| 5974 |03.06.2011 Цв. Цветанов: Кунева не ни вълнува . 20| 5500 |01.06.2011 Цветанов: Ако внесат вота - ще отговарям с удоволствие . 31| 6146 |01.06.2011 Спецченгета нахлуват погрешка, Цветанов се извинява

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads