Д-р Данчо Пенчев: Скоро ще върнем нормалния си ритъм на живот
По думите му "България премина с много ниска заболеваемост и ниска смъртност". Според д-р Пенчев това се дължи на своевременните и правилни политически решения, които бяха взети, на навременните рестриктивни мерки, които е въвело Министерството на здравеопазването, както и на постепенното либерализиране на мерките.
"Няма как да пропуснем обществената отговорност, която хората споделиха със специалистите и политиците, останаха си по домовете, спазваха карантината и рестриктивните мерки", уточни Пенчев.
Според него здравната система се е справила. Тенденцията за хоспитализираните болни намалява, както и намаляват усложнените случаи, леглата в София стигнаха и продължава да има резерв в тях. Безспорно здравната система не са само болниците, това са и хората – бърза помощ, това са служителите на регионалните здравни инспекции, които поеха много тежък удар за работата и за последствията, които тя има за своето развитие, каза д-р Пенчев.
Д-р Данчо Пенчев уточни: "Трябва да ви кажа, че 2300 човека, които са служители на всички регионални здравни инспекции, всъщност от 3 месеца и повече са 24/7 на разположение, като те поемат всичко от граничния контрол до излекуваните случаи – това включва епидемичните проучвания, пробонабиранията, анализи на ситуацията, абсолютно всички дейности, които са свързани с набиране на информация и подаване на информация".
По думите му в момента ситуацията в София е обнадеждаваща, защото продължава тенденцията броя на заразените да е по-малък от броя на излекуваните и броят на хоспитализираните в София значително намалява.
Д-р Пенчев сподели, че столичната РЗИ е подходила по по-особен начин за справяне с пандемията, тъй като е областта с най-много случаи на коронавирус.
" Ние фокусирахме нашата работа върху това да откриваме рано свръхзаразаносителя, свръхразпространителя, т.е. ние търсихме хората, които като заразаносители могат да заразят много други хора. Такива хора констатирахме много и във "Филиповци" и във "Факултета", т.е. лица, които са позитивни, болни или хоспитализирани, са заразили почти на 100% всички, които са били контактни с тях", каза той.
.
Идеята на тази стратегия е била да се открият тези хора, които са в състояние 20% от тях да заразят вторично останалите 80%. От там се наложи след анализ, след налагането на тези карантинни мерки и след констатирането на огнищата, наблюдаване на всички, които са били в контакт с тях и ограничаване на техните контакти, продължи д-р Пенчев.
Моля, подкрепете ни.