Даниил до Митрофанова и месец мълчи за възможна педофилия в БПЦ. Но ни нарича "безродници", че искаме друго име на "Ал. Невски"
"Мисля, че става въпрос за едно голямо неразбиране. Не знаем за какво става въпрос. Хората, които им се въртят такива мисли в главите, не знаят за какво става въпрос", каза Даниил в интервю за БНР.
"Решението да се построи такъв храм, който да изрази радостта от Освобождението и да изрази благодарността за хилядите жертви, войници, които дадоха живота си за Освобождението на България, това решението да се построи такъв храм през 1879 година от Учредителното събрание, до освещаването на храма през 1924 година - 45 години, от призива на Александър Батенберг 1881 г. да започнат да се събират средства. В тази кампания са участвали държавни институции, различни министерства, различни комисии. Целокупният народ се е откликнал към това да допринесе, да дари средства за построяването на този храм. Това означава, че от 1881 г. до 1912 г., когато се построява храмът вече, това са 31 години", посочи още българският пархиарх.
"Минали сме през това време през различни политически трудности, противоборство между русофили и русофоби. Различни настроения и тенденции е минал политическият живот на страната, но хората, които са били натоварени с организирането и построяването на храма, са успели да осъществят това дело, минали през толкова много трудности. И аз питам днес - ние днес, техните потомци, зачитаме ли волята и усилията на дарителите, които са на този храм. Мислим ли за това? Ние какви сме? Безродници ли ще се наречем?", заключава той.
"От 1916 до към 1920 година името на храма е променено на "Св. Кирил и Методий", поради такива конюнктурни политически въпроси. Но още от тогава хората са осъзнали грешката си и са върнали името на храма - на светеца, който е заложен основният камък", казва още Даниил.
Българският патриарх Даниил няколко дни, преди Русия да убие 12-годишния Кирил от Миколаив в ракетна атака, се усмихваше до уши на снимка с посланичката на държавата агресор Митрофанова. Петима бяха ранени в атаката, трима души загинаха при въздушния удар тогава - на 20 юли.
Сред загиналите бе младият танцьор Кирил Дядюшк. Детето е било на 12 години и е танцувало украински народни танци.
На снимките от мястото на атаката се виждат две тела, лежащи на земята. Едно от тях е силно осакатеното тяло на дете, покрито в кръв, прах и отломки. До него се вижда част от ракета. Преценяваме да не покажем пряко кадъра. За тези от вас, които искат да го видят, той е достъпен тук.
Този Даниил ли ни говори за безродство, защото искаме храм-паметникът да носи името на цар Борис I Покръстител? Или това на Светите братя Кирил и Методий? Повече за това защо е нужна променя в името на катедралния храм - четете тук.
И същият Даниил, който ни говори за безродство, вече над месец не отговаря на въпросите на ФрогНюз дали Баба Гуси ще обучава децата на вероучение? И традиционна ценност ли е ученици да напускат училище, за да се усамотяват с духовници високо в планината?
А тези въпроси питаме, откакто в началото на октомври 2024 година в редакцията на ФрогНюз получихме сигнал за потенциални нередности, случили се в системата на Българската православна църква и съмнения за педофилия. Повече за това - четете тук.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.