Реклама / Ads
6| 2422 |27.03.2025 НОВИНИ

Датският премиер към народа на Гренландия: Не се оставихте да бъдете сплашвани!

.
Датският министър-председател Мете Фредериксен Източник: БГНЕС
Министър-председателят на Дания Мете Фредериксен похвали народа на Гренландия за неподатливостта, демонстрирана на фона на, по думите ѝ, огромния натиск от страна на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, който иска да поеме контрола над полуавтономната датска територия, информира Ройтерс.
 

Според социологически проучвания почти никой от гренландците не желае островът им да стане част от САЩ, като през последните седмици бяха организирани едни от най-големите антиамерикански протести в историята на Гренландия.

 

„Оказваното внимание е смазващо, а натискът - огромен, но точно в такива моменти човек показва характера и силата си“, написа Фредериксен в публикация в социалните мрежи, адресирана към народа на Гренландия.

 

„Не се оставихте да бъдете сплашвани. Отстоявате това, което сте, и показвате за какво се борите. Това заслужава моето най-дълбоко уважение“, изтъкна тя.





Припомняме, че Доналд Тръмп снощи отново повтори, че иска да поеме контрола над острова. „Нуждаем се от Гренландия за националната си сигурност и за международната сигурност. Така че ние, смятам, ще стигнем толкова далеч, колкото се налага. Нуждаем се от Гренландия и светът се нуждае от това Гренландия да бъде наша, включително Дания“, коментира американският лидер пред журналисти в Овалния кабинет.

 

Датският военен министър Троелс Лун Поулсен междувременно заяви, че страната му няма да остави САЩ да решават как датската държава, включително Гренландия, трябва да изглежда в бъдеще.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2292 |27.03.2025 Шестима са кандидатите за нов председател на "Да, България". Сред тях - Белобрадова, Мирчев, Йорданова . 0| 2271 |27.03.2025 Община Русе отчита напредък по Плана за интегрирано развитие за 2024 г. . 8| 2445 |27.03.2025 Делян Пеевски: Министърът на отбраната да освободи незабавно шефовете на "ТЕРЕМ" . 4| 2338 |27.03.2025 Проучване: Българите не подкрепят думите на Тръмп, че Украйна е почнала войната. Искат повече пари за отбрана

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads