7|
5120
|12.02.2011
НОВИНИ
Депутатите губят по 8 лева на ден!
Депутатите ни губят по 240 лева на месец, или по 8 лева всеки ден! Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за средните работни заплати в страната.
Парите на народните представители се определят от средното възнаграждение в бюджетната сфера в края на всяко тримесечие, пише Труд. Според статистиката за декември м. г. то е достигнало 812 лева. Основната заплата на депутатите се равнява на три средни, т. е. те трябва да получават по 2436 лв. на месец.
Но техните заплати ще останат колкото и в момента - 2196 лв. Причината е, че поради кризата преди време максималният доход на редовия народен представител бе закотвен на 2196 лева и не може да мърда нагоре. В тези пари не влизат допълнителните бонуси за участие в комисии, трудов стаж и т. н.
Увеличение на заплатите няма да получат също президентът, премиерът и министрите.
Всеки от 240-те депутати ще загуби по 240 лева месечно заради ограниченията върху размера на заплатите им, които влязоха в сила през март м.г.
Тогава максималното депутатско възнаграждение бе закотвено на 2196 лева - три заплати в обществения сектор за декември 2009 година.
Националният статистически институт (НСИ) обяви нови рекордно високи доходи за чиновниците на държавна заплата. С коледните бонуси средното възнаграждение в бюджетната сфера през декември м.г. е достигнало 812 лева. Ако депутатските заплати не бяха замразени, те трябваше да станат 2436 лева на месец още от януари.
Покрай приетия таван за възнаграждението на народните представители страдат и другите държавни ръководители, чиито заплати са вързани за парламентарните.
Президентът Георги Първанов получава две депутатски заплати. Месечният му доход ще остане 4392 лева. Така държавния глава реално ще губи по 480 лева на месец заради приетия лимит върху възнагражденията във властта.
От въведеното ограничение страдат също парламентарната шефка Цецка Цачева и министър-председателят Бойко Борисов.
Те ще продължат да получават по 3403 лева на месец - или 155% от парите на редовия дeпутат. Според старата схема за определяне на заплатите Цачева и Борисов би трябвало да получаватот този януари по 3775,80 лева основно възнаграждение, което е с 372,80 лева повече от въведения праг за длъжностите им.
Заместниците на парламентарната шефка, които вземат по 145% от депутатската заплата, ще продължат да се разписват върху фишове за 3184,20 лева. Заплатите на министрите също са обвързани с депутатското възнаграждение. И техните пари остават без промяна - 2964,60 лева или 135% от парите на народен представител.
Най-ниски доходи - за барманите
Средната работна заплата в България през миналата година се е увеличила точно с 80 лева, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
През януари 2010 г. средното възнаграждение у нас е било 611 лв., докато през декември достига 691 лева общо за обществения и частния сектор. В публичната сфера заплатите продължават да са много по-високи от тези в компаниите. През декември м.г. средното възнаграждение в обществения сектор е било 812 лева, а в частния - 645 лева.
Шампиони по заплати продължават да са работещите във финансови и застрахователни институции. Средното възнаграждение там за декември е 1535 лева. На противоположния полюс са служителите в сектор “Хотелиерство и ресторантьорство”. Барманите, сервитьорките, камериерките и рецепционистките вземат средно 442 лева на месец.
Работещите намаляха със 106 000 за година
В края на декември 2010 г. наетите по трудови договори и служебно правоотношение са с 4,7% или със 106 хил. души по-малко в сравнение със същия месец на 2009 г., съобщи НСИ.
Спрямо септември м.г. работещите са намалели с 2,3% или с 50 хил. души до 2,15 милиона. Най-много са се стопили заетите с дейности със сезонен характер: в хотелиерството и ресторантьорството - със 17,4%, в селското стопанство - с 14,3%, и в строителството - с 6,9%. Най-голямо увеличение на наетите има в административните и спомагателните дейности - с 6,2%.
Причината за това била, че хората са ангажирани по програми и мерки за насърчаване на заетостта, субсидирани от държавата. (Труд)
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads