Депутатите ще напълнят с послушковци регулаторите, смята българинът
"Назначенията изместват нормалния законодателен процес. Само с кадруване се занимава НС приоритетно тези дни. Квотното партийно разпределение за тези органи е факт, местата вече са договорени и разпределени", каза по повод на данните политолога от института Теодор Славев.
Според данните за българското общество няма независими хора. "82% смятат, че ще бъдат избрани приближени до политически сили лица, а 77% смятат, че ще бъдат назначени хора, които ще обслужват интересите на тези политически сили. В този смисъл това няма да са независими хора. Тази негативна селекция, която парламентът произвежда, следва негативната селекция, която партиите правят, когато излъчват своите кандидати за различните власти - за НС и за местните власти. В този смисъл търсене на хора, които като характеристики притежават за водещо лоялност", подчерта Славев
По думите му ако все пак има някаква изненада, тя следва логиката си от това, че ДПС-НН вече замества АПС в подкрепа на управляващите и те всъщност кадруват заедно с мнозинството, посочи още политолога.
По думите му хората ясно се ориентират в обстановката: "Целта ни е да имаме публични институции и администрация, която да е независима и професионална, но това става чрез осъзнаване на партиите, че това е и в техен интерес. Тези институции биха осигурили феърплей. Ако те обслужват силните на деня, то те се сменят през някакъв период. Ако те обслужват неговите интереси в един момент, в другия може да се обърнат като бухалка, което сме наблюдавали и което е страхът и да не се тръгне към избор на ВСС в момента, Инспекторат и антикорупционна комисия. Макар да са готови в комисия процедурните правила за тях, не минаха през пленарна зала през проваляне на кворума, именно защото не може да се гарантира в момента, че мнозинство (трябва квалифицирано мнозинство от 160 души) ще осигури такива послушни хора", каза още той.
Според проучването още 90% от запитаните казват, че гражданското общество под някаква форма трябва да участва в процедурата по избор на органи през неправителствени организации. Славев е категоричен, че времето на гражданските организации не е изтекло. "Обществото припознава легитимност в граждански организации да участват в този процес и те я търсят, защото доверието към други институции - правителство, парламент, бизнес, медии, намалява драстично", каза той.
Моля, подкрепете ни.





