Димитър Манолов: Поскъпването на газа беше неизбежно
Той каза, че от синдикалната организация още миналата година са настоявали за промяна на този начин. В момента 70% от цената на синьото гориво зависи от спотовите цени на газовата борса.
„В ситуация като тази, когато няма газ, естествено, че цената лети нагоре. 70% от нея влиза в нашата цена на газа”, обясни Манолов. „Имаше големи европейски приказки – за 3-ти пакети, за 4-ти пакет, пък пари щели да се връщат, ето как се връщат”, коментира Манолов.
По думите му в момента европейските потребители плащат газа на 120-130 евро за 1000 куб. метра, а ние ще плащаме между 800 и 1000. Така е за нас, Полша и трите Прибалтийски страни, обясни още Манолов.
„Бизнесът няма друга възможност освен да си купува ток от свободния пазар, а битовият потребител все още донякъде е защитен. Това няма как да продължи след 1 януари”, каза Манолов.
Той обясни, че страната ни има план за климат и енергетика, приет в ЕК, според който между 2030-2040 г. ще започне преходът от въглища към зелена енергия.
Планът за възстановяване и устойчивост пък бил писан „така, че от него да се възползва един много много тесен кръг от хора”. „Този план е направен така, че 80% от него да отиде в ръцете на много тесен кръг хора” каза Манолов. Освен това този план се „дава на държави, които са гарантирали върховенството на закона”.
Моля, подкрепете ни.