Димитър Събев за споразумението с енергетиците: Оставени са големи врати в полето
Хората изразяват своите тревоги - да имат предвидимо бъдеще, допълни той. По думите му не може да се осигури безпроблемно съществуване на миньорите, защото общото движение в Европа е към декарбонизация, а пазарните механизми са силни и "можем само да ги посмекчим оттук-оттам".
Когато говорим за въглищна енергетика в България, говорим за амалгама от много различна собственост и различна производителност на труда, изтъкна Събев.
Според него трябва да се прави разграничение между тези централи и е назряло закриването на някои от тях, "особено на по-малките".
По силата на сключения през 2001 г. договорки при продажбата на ТЕЦ "Марица Изток" - 1 и 3, България всяка година плаща стотици милиони, близо милиард, за двете американски ТЕЦ, коментира Димитър Събев.
"Това са едни големи пари. Тези големи пари в години на нормално функциониране, без ексцесивно големи цени на пазара, тези плащания, субсидии от страна на държавата, гарантираха, че американските ТЕЦ ще останат да работят с печалба, ще продължат да функционират. Тези договори, сключени през 2001 г., изтичат – единият в началото на 2024 г., а другият – през 2026 г. България, ако под някаква причина бъде подлъгана да продължи да прави тези плащания, въпреки че не е длъжна, ще си бъде чисто наша вина. Ако тези ТЕЦ бъдат оставени на свободния пазар и техните икономически параметри се влошат, трябва ли ние като общество и данъкоплатци да отделяме всяка година стотици милиони и милиарди лева, които можеха да се използват за образование и здраве?"
Постигнатото споразумение с правителството, което бе гласувано от парламента, Димитър Събев нарече "доста витиевато, може би са оставени големи врати в полето, за да може да се варира".
Моля, подкрепете ни.