Димов: За 25 г. разбрахме, че не трябва съдът да бъде репресия
Конституцията е приета от социалистическото мнозинство на Великото народно събрание на преименувалата се БКП и в нея съдът и прокуратурата са „заедно“ - практика, взаимствана от комунистическия репресивен апарат, припомни той.
В една демокрация тези институции трябва да са различни, защото прокуратурата и адвокатът са равнопоставени и съдът трябва да бъде извън тях, за да може да отсъжда в полза на единия или в полза на другия. Пряката зависимост между прокуратурата и съда нарушава този баланс. Нарушаването на този баланс е не към правосъдие, а към репресия. Нещо, което виждаме 25 години – съдът се използва, и прокуратурата, най-вече за репресии.
Изваждането на прокуратурата от съдебната власт може да стане само с решение на Великото народно събрание, но разделянето на двете институции съд и прокуратура, за което е постигнат консенсус, е крачка в посока разбиване на репресивния апарат.
Отне ни 25 години, за да стигнем до идеята, че не трябва съдът да бъде репресия. Еволюцията е бавно нещо.
Сигурно всеки от участниците в тези 180 подписа, ако имаше самостоятелно 180, щеше да направи нещо по-добро за своите избиратели. Конфигурацията е такава, че трябва да се постигне възможното. Факт е, че се постигна стъпка в правилната посока и това изглеждаше твърде невъзможно при шарения парламент, който гражданите изпратиха.
Време е политическият елит да се научи, че отлагането не води до разрешаване, а само до задълбочаване на проблемите, каза Димов, който е убеден че през есента гласуването на съдебната реформа ще бъде успешно и това няма да се отрази драматично на влизането в местните избори.
Случващото се в СИРИЗА е много добър пример в няколко аспекта, посочи Димов. Той припомни поздравленията към Ципрас от левите сили в Европа, както и оттеглянето на подкрепата им, когато е трябвало да се дават пари за спасяването на Гърция:
Това е типичен пример, в който се показва как не лявото, а онова, което ние сме свикнали да наричаме рубладжийско, русофилско, включително и в България действа - много силни на думите, но когато трябва реално да проявиш солидарност, реално да помогнеш –бягаш от отговорността.
Лявото на СИРИЗА не е европейско ляво и не е нещо, което всъщтност ще доведе до по-добър живот на хората, коментира той.
Моля, подкрепете ни.