До дни ще знаем защо са ни скъпи лекарствата
По думите му първо трябва да има прозрачност в лекарствената политика и какъв пазарен дял заемат различните фармацевтични фирми, и чак тогава да се обяснят цените на медикаментите за хората. Министърът обаче бе категоричен, че определянето на цените не опира само до един човек и само до едно ведомство и припомни, че от тази година Касата има могъщ инструмент да договаря по-ниски цени за лекарствата от списъка.
Без да цитира имена и фирми, Константинов предупреди, че няма да има чадър над онези, които искат да трупат милиони от търговете за лекарства.
Цените са направени с добри чувства. Ако някъде по трасето някой иска да се възползва от за трупане на печалби, нямаме намерение да скриваме истината, закани се Константинов.
Той обаче замълча и не пожела да обясни за какво са били похарчени 340 млн. лв. от здравни вноски на българите. С промени в закона за здравното осигуряване тези пари бяха прехвърлени от бюджета на НЗОК в този на здравното министерство преди повече от година. Въпросът бе зададен тази сутрин от вече бившата шефка на НЗОК Нели Нешева по Би Ти Ви, а отговорът на министърът бе лаконичен: "За здравеопазване, няма да коментирам".
По темата за 5-те милиона за бонуси в здравното министерство Константинов обобщи, че само 10% са били похарчени за администрацията, а другите 90 - за работещите в здравната система. Около 1 083 759 лв. отишли за Спешна помощ, като най-голям дял от парите - 787 525 лв. били за столичните спешни екипи, понеже там имало най-много незаети щатове. Така министърът обясни защо софиянци са взели по 1000 лв. отгоре, а работещите в Спешна помощ в други градове - едва по 11-16 лв. бонус.
Здравният министър не пожела да коментира и искането на оставката му от БСП, защото още не знаел какви са аргументите на червените.
Моля, подкрепете ни.