Реклама / Ads
12| 8873 |23.01.2023 НОВИНИ

”Дойче веле”: Кой се готви да управлява България?

.
С всеки пореден предсрочен вот политическите задачи пред българските партии се усложняват - не само заради скептицизма и разочарованието на избирателите, призовани да гласуват за пети път в последните две години. Но от руините на третия мандат три партии пуснаха гълъби на надеждата, че в следващия парламент правителство ще има - дори ако се наложи ГЕРБ да прескочи забраната за коалиция с БСП в устава си.
 

Нероденият кабинет на ГЕРБ, ДПС и БСП би могъл да се материализира в 49-ото Народно събрание с мандат на партията на Бойко Борисов, опакован като експертен, програмен или в какъвто и да е неологизъм. Но Винаги има но. Ако преди година, когато Русия започна войната в Украйна, миролюбието на БСП, призивите ѝ за неутралитет и съпротивата срещу ясна и категорична позиция в подкрепа на Киев не биеха толкова на очи, сега въпросът къде стои България не търпи увъртания и уклончиви отговори. След три месеца БСП ще е все така сгоден партньор за "колегите" от статуквото, но позицията в орбитата на Кремъл носи повече щети - и може да бъде заменена с друга политическа сила, която е подръка.


Първа резерва


Например НДСВ. Осем години след конгреса си през 2015 г. партията свика нов, за да обяви възраждане - и участие в следващите избори. Преди я разпознаваха по царя, но колко от гласувалите през 2001 г. за (не)коронованата особа биха подкрепили сега Национално движение за стабилност и възход? На изборите през 2009 г. партията спечели малко над 3% и оттогава пропуска парламентите. Но НДСВ има какво да напомни - по време на съвместното управление с ДПС (2001-2005) България стана член на НАТО, така че по подразбиране партията се брои за евроатлантическа.


Какво, че бившият ѝ лидер и бивш премиер Симеон Сакскобургготски демонстрира отлични отношения с руския посланик Елеонора Митрофанова и руски духовници, и че нарече изгонването на руските дипломати през миналата година "провокативно" и "почти поръчково". Разбира се, най-напред НДСВ трябва да прескочи 4-те процента - ако ѝ провърви като на "Български възход", която получи прилив на гласове в последните часове на изборния 2 октомври.


ГЕРБ в схватка с "Промяната"


До датата на вота всяка от политическите сили в 48-ия парламент ще продължи със своите битки. ГЕРБ например са фокусирани да покажат колко несъстоятелни са от "Продължаваме промяната" (ПП) - не без помощта на служебното правителство и прокуратурата. Президентският кабинет често критикува свършеното от министрите на ПП, също и на БСП, но не и тези на другите две политически сили в коалиционното правителство - "Има такъв народ" и "Демократична България" (ДБ). Правосъдният министър Крум Зарков изтъква приемственост със своя предшественик от ДБ Надежда Йорданова.


За ПП задачата е особено трудна. Служебното правителство си приписва като постижения забавянето на инфлацията и намаляване на цените на горивата, получи и първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост, пусна в експлоатация и интерконектора с Гърция. А сега и земеделският министър Явор Гечев обявява как от встъпването в длъжност на служебното правителство нито един камион на ГКПП "Капитан Андреево" не е обработен от частна фирма. Така един от слоганите на ПП в кампанията за 2 октомври - за спряната корупция на "Капитан Андреево", вече е изваден от употреба.


Освен че трябва да се противопоставят на очерняща кампания, на такава, която омаловажава постиженията им, предстоят и трудни преговори за общо явяване на изборите с ДБ. Това означава определяне на водачи и състав на листи от четири партии, изчерпващи голяма част от политическия спектър - без радикализация на крилата. Ако издържат това изпитание и предизборната кампания, значи са минали бойното кръщение за местните избори.


Презареждане за "Възраждане"


За ДПС както винаги - колкото повече, толкова повече. Повече гласове извън традиционните крепости, повече от изселниците. И "Възраждане" ще се бори да презареди и инструментът е налице - чрез референдума в защита на българския лев (eрго, срещу еврото). Подписи се събират три месеца, а краят на акцията почти ще съвпадне с изборите.


Това е ясна за всички кампания, без особени напъни, и с активна работа на терен. А докато върви реторика срещу еврото, а значи и анти ЕС, правителството не си мърда пръста за каквато и да е информационна кампания, свързана с въвеждането на единната европейска валута. Макар да е задължено за това с решение на 48-ия парламент.


За БСП и "Български възход" задачата е о-це-ля-ва-не. Ръководената от Корнелия Нинова партия ще има конкуренция в лицето на новото ляво обединение. Дори да не я застраши сериозно, ще откъсне гласове, което само ще засили агонията на социалистите, но няма да застраши влизането им в парламента. Виж, за "Български възход" нещата са на живот или смърт - или ще успеят, или си отиват. В 48-ия парламент нищо не зависеше от тях, но винаги бяха готови да се принадят и да предложат услуги. Нито леви, нито десни, нито риба, нито рак, и евроатлантизмът им е мюре. Сега НДСВ ще се опита да ги измести от последното място.


ГЕРБ и ДПС ще почакат.

 

Емилия Милчева

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 28| 3362 |21.01.2023 ЕС готви десети санкционен пакет за Русия на годишнината от войната в Украйна . 13| 3338 |14.01.2023 Украинското военно разузнаване: Русия се готви за дълга война . 6| 3286 |05.01.2023 Демерджиев: МВР готви спецоперация за нелегалната миграция . 4| 3589 |21.12.2022 Зеленски се готви да посети САЩ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads