От началото на следващата година танковите батальони на
известната Девета танкова бригада в Горна баня отиват в музея. Подразделенията вече ще са "механизирани", каквото и да означава това. Музейни експонати стават и танковете Т-72, наричани нй-добрите танкове за всички времена. При обединението на Западна и Източна Германия тези танкове бяха част от техниката, която Бундес армията запази и използва и днес. През 1990 година, по време на протестите пред Нардното събрание операторът Евгений Михайлов засне кадри, в които, според него, президентът Петър Младенов се обърнал към военният миистър Добри Джеров с репликата "Да дойдат танковете!". Дали е казал точно това, така и не се изясни, въпреки безбройните експертизи, направени у нас и в чужбина. Младенов обаче бе принуден да подаде оставка, а операторът Михайлов стана виден деец на "синята" револяция, а след това и виден режисьор, автор на филма "Сезонът на канарчетата", от който му бе измислен прякорът "канарчето" Евгени.
Девета танкова бригада е известна още с участието си в преврата на 9 септември 1944 година. Тогава танкове излизат по софийските улици и заемат позиция срещу правителствените сгради. От Балкана слизат партизаниет от бригадата "Чавдар" и в София е обявено отечествено-фронтовско правителство.
Легендарното поделение отива в историята. Под овеяните
със слава голи върхове „Три уши" и „Мека
црев" вече няма да ръмжат танковите двигатели. Засега там ще тренират автоматчици и картечари. Какво ще стане по-нататък с танковото поделение на София - никой не знае. Frognews.bg