Реклама / Ads
1| 2655 |26.06.2023 НОВИНИ

Доц. Киселова: Конституционната реформа ще отнеме между 2 и 5 месеца, в зависимост от броя на подкрепилите я

.
Доц. Киселова разкри колко време ще отнеме на ПП-ДБ и ГЕРБ за промени в Конституцията
Документът, който трябва да подпишат двете страни, трябва да е такъв, че да предизвиква еднакво звучене у тях. Двете страни трябва да се чувстват длъжни да го спазват, след като бъде подписан.
 

Всяко друго нещо, което води до разностранно тълкуване, може да води до по-свободно поведение от едната или другата парламентарна група. 

 

Това каза в кулоарите на парламента преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова, която коментира срещата между "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП - ДБ) и ГЕРБ - СДС за промени в Конституцията, както и предложението на Бойко Борисов от събота двете сили да подпишат официално коалиционно споразумение. 

 

"Седемте гаранции на ПП - ДБ трябва да бъдат по-издържани юридически, за да предизвикват у двете страни едно и също звучене. Думата регулатор в правото означава едно, а в публичната реч друго. Не всички органи, които правителството или парламента формират, са регулатори.

 

Най-чистият вариант е да има такъв текст, при който, ако има спор, да се обръщат към него и той да води до разрешаване на спора. Как ще бъде наречен този документ няма значение. Всичко е въпрос на интерпретация", добави тя.  

 

"В зависимост от това колко подкрепа ще съберат, Конституцията може и да бъде променена преди избора на нов главен прокурор. Двете сили първо трябва да решат какви ще са параметрите на конституционната реформа и тогава да търсят експерти, защото другото би било два пъти да се крои една и съща дреха.

 

Една такава промяна може да бъде проведена за два месеца, а може да бъде проведена и за пет месеца. Зависи с какво мнозинство се разполага. Ако има 180 гласа, процедурата може да стане и за два месеца. Ако има 160 гласа, тогава ще отнеме между два и пет месеца. Също така зависи и какво точно ще представлява тази конституционна реформа", разкри доц. Киселова.  

 

"Борислав Сарафов не е избран за главен прокурор. Той е определен за и.ф. главен прокурор. Изборът на нов главен прокурор ще се проведе при други правила. Министърът на правосъдието има две сериозни основания и аргументи, с които може да бъде оспорено избирането на Сарафов за и.ф главен прокурор", завърши тя. 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 25| 3167 |25.06.2023 Антоанета Цонева: Ако правителството не следва реформаторски дневен ред, няма смисъл от него . 3| 3264 |23.06.2023 Министър Славов: Конституционната реформа трябва да гарантира самоуправление и независимост на съдебната власт . 12| 3545 |23.06.2023 Протест пред Съдебната палата в София, настояват за истинска реформа . 1| 2863 |23.06.2023 Адв. Велислав Величков: Преди конституционна реформа не трябва да има избор на главен прокурор

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads