Реклама / Ads
1| 2266 |17.10.2024 НОВИНИ

Доц. Николай Цонков, СИНПИ: Висшето образование гарантира националното и духовно развитие на България

.
доц. Николай Цонков Източник: СИНПИ
„Повече от 10 години висшето образование беше неглижирано и подценявано, водено към ликвидация. Тази политика по различен начин се прилага чрез финансирането. На системата се гледа просто като на едни потоци от пари. Не се вижда колко е важна тази система“, каза доц. Николай Цонков - експерт от СИНПИ
 

Необходимо е да има консенсус и висшето образование да бъде приоритет за всички политически партии. То гарантира националното и духовното развитие на България, не просто обслужва икономиката. Това каза в ефира на България он ер доц. Николай Цонков - експерт от СИНПИ, който е университетски преподавател.

 

„Повече от 10 години висшето образование беше неглижирано и подценявано, водено към ликвидация. Тази политика по различен начин се прилага чрез финансирането. На системата се гледа просто като на едни потоци от пари. Не се вижда колко е важна тази система“, изтъкна той.

По думите му висшето образование е част от националната сигурност на България.

 

„Когато не функционира добре средното образование, ние сме ограничени по отношение на подбор. Най-големият проблем е демографската криза", заяви Цонков.  

 

Според него висшето образование може да бъде много ефективен процес за справяне с демографската криза, но са нужни точните политики и тяхното правилно прилагане.

 

"Необходимо е да има консенсус и висшето образование да бъде приоритет за всички политически партии. То гарантира националното и духовното развитие на България, не просто обслужва икономиката", подчерта Николай Цонков.

 

Той счита, че трябва да се промени моделът на финансиране на висшето образование.

 

"Трябва 0,9% от БВП да бъдат давани за висшето образование. Важно е по какъв начин се разпределят средствата в рамките на системата. Имам усещане, че тя е правена от ChatGPT. Не се отчитат много важни критерии", отбеляза доц. Цонков.

 

На въпрос не са ли прекалено много университетите у нас, той отговори, че имаме 52 университета и отбеляза, че не са много. Представителят на СИНПИ даде за пример Словакия и Австрия, които имат същия брой университети, но качеството им е по-високо.

 

"Трябва да правим разлика между отделните университети, но потенциала го има в системата. Трябва да се помисли по въпроса как държавата регулира качеството. Има достатъчно средства за всички, въпросът е как се разпределят те", обясни Николай Цонков.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2338 |17.10.2024 Експерт: Статистиките са стряскащи - трафикът на хора остава огромен проблем в България, робството все още съществува . 7| 36292 |17.10.2024 Европрокуратурата с нови обвинения в България, разследва трима души за измама . 1| 3084 |17.10.2024 Григор Димитров стартира на тенис турнира ATP 250 в Стокхолм срещу Куентен Алис . 1| 2315 |17.10.2024 В хладилника, вместо кремация: Нови данни за схемата на 25-годишен мъж от Пловдив

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads