Доц. Пламен Ралчев: Кремъл цели политически дискомфорт в ЕС, в България вече е постигнат
Този коментар направи пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по международни отношения в УНСС. Той допълни:
"Енергийната зависимост на Европа от Русия е от 20 години. Сега тя се превръща в рекет. ... Този енергиен рекет, който Москва упражнява на ЕС и не е ясно колко дълго ще продължи, вероятно ще наложи промяна на някои от енергийните ни навици. Търсенето на временни решения от страна на ЕС ще дават много краткосрочни ефекти".
Според него раздвоеността спрямо Русия, която се наблюдава у нас, а и в някои от страните в ЕС, показва, че са налице всички признаци, че европейското единство вече е разрушено и то по такъв важен въпрос, какъвто е политиката по отношение на Кремъл.
"Конфликтът в Украйна ще бъде изтощителен и умишлено ще бъда поддържан дълго. Руснаците са доказали, че могат да издържат дълго време на неблагоприятни условия и това тях няма да ги притесни. Дали обаче европейците ще могат да издържат дълго време на труден живот, това е отговорът, който в Кремъл искат да получат", подчерта анализаторът.
"Нека не забравяме, че нещата са много по-сложни и освен конфликта в Украйна, напрежение се наблюдава и на юг. ... Поведението на президента Ердоган в Сирия, Източното Средиземноморие, а в последните дни има индикации за нарастващо напрежение с Гърция, може да е фактор, което допълнително да влоши ситуацията, така че енергийната криза да ни се стори нещо малко, погледнато на фона на това какво още по-лошо би могло да се случи. Студената зима може да се окаже, че не е единственото главоболие, което ни предстои", каза доц. Ралчев и коментира, вече виждаме нарастващия мигрантски натиск от Турция.
По думите на доц. Пламен Ралчев оценката на политиката на Русия ще е решаващият фактор, който би предопределил резултата от предстоящите предсрочни избори:
"Т.нар. лагер на симпатизиращите на Русия и лагер на заклеймяващите я. Това е стратегическият въпрос на тези избори - дали ще се оформи мнозинство, което да поведе България в някаква посока, или ще продължим с тази традиционна раздвоеност, която имаме у нас по отношение на Москва. Газовият въпрос е част от по-големия въпрос".
Според анализатора изборите на 2 октомври едва ли ще дадат отговор на този въпрос и прогнозира след тях да има и следващи.
Моля, подкрепете ни.