3| 2209 |09.08.2024 НОВИНИ

За един ден: Спортистите ни завоюваха 4 медала от Олимпиадата

.
Феноменален олимпийски ден за България! Атлетите ни завоюваха 4 медала на Игрите в Париж в четвъртък.

Първи бе българският борец Семен Новиков. Той победи категорично със 7:0 иранеца Алиреза Мохмадипиани на финала в олимпийския турнир по борба в категория до 87 кг класически стил. И така донесе злато на страната ни. В сряда 26-годишният български национал, който е номер 3 в схемата, победи с 2:1 точки световния шампион и втори поставен Давид Лошонци, за да си осигури място на финала.

"Доста дълъг път. Беше трудно, тъй като не говорех български, когато семейството ми дойде в България. Посвещавам победата на моите родители и на Гриша Ганчев, който ми даде втори живот в спорта, както и на личния ми треньор", каза Новиков.

След това Кимиа Ализаде донесе втори медал на България в Париж, след като грабна бронз в таекуондото. Иранката, която представлява България, победи световната номер 1 Дзонгши Лио от Китай с 2:1 в битката за третото място в дисциплината до 57 килограма.

Третият олимпийски медал дойде благодарение на Божидар Андреев. Той спечели бронз в категория до 73 килограма на вдигането на тежести. Андреев бе безгрешен в цялото състезание и бе единственият щангист, който направи шест поредни опита.

Европейският шампион в категорията започна със 148 килограма в изхвърлянето, след което преодоля 152 и 154 кг. Андреев продължи със страхотното си представяне в изтласкването, където последователно вдигна 183, 187 и 190 килограма. Така българинът завърши с двубой 344 килограма, което му донесе бронзовото отличие.

Хавиер Ибаниес донесе четвъртият медал за България малко преди полунощ. Той грабна бронзов медал от Олимпийските игри, след като загуби полуфиналната битка в категория до 57 килограма на боксовия турнир срещу Мунарбек Сеитбек Уулу от Киргизстан.

Двамата направиха много равностойна битка, но в крайна сметка Сеитбек Уулу получи неединодушно съдийско решение. Четирима от съдиите му дадоха минимална преднина от 29:28, докато петият съдия даде 29:28 в полза на представителя на България.