Експерт: Идеята за обща флотилия е за собствени цели
Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков.
Украйна, Румъния и Турция, образно казано, се опитват да качат НАТО на своя кораб! Турция, в продължение на 2 десетилетия, се опитва да институционализира за себе си водещото място по проблемите на Черно море, в сътрудничество с Русия, а поредица български правителства последователно се противопоставяха на тази амбиция.
Румъния също се позиционира на фона на напрежението Русия-НАТО през призмата на обявяваната нееднократно цел за присъединяването на Молдова, за което поддържането на високо напрежение също е задължително условие. За Украйна нещата са очевидни.
Подкрепата на подобни идеи би означавала сериозен поврат в българските позиции и напускане на територията на националния интерес.
Политологът Огнян Минчев допълни, че след разминаванията вчера днес държавата е показала координирана позиция. Съвкупната военноморска сила на България и Румъния е нищожна спрямо тази на Турция, чиято хегемония е била оспорена от Русия, изтъкна той. Това е била и причината Турция да иска Черноморски съюз, а не НАТО-вски:
Ако това беше НАТО-вска флотилия, тя трябваше да се изгражда върху една доста отдавна очаквана ревизия от страна на Турция на няколко ключови клаузи от конвенцията в Монтрьо, приета през 1936 година, според която в Черно море не могат да присъстват повече от три седмици съдове на други - нелиторални черноморски държави. Това означава, че НАТО-вски кораби, независимо от коя страна идват те - САЩ, Канада, Англия, Холандия, могат да влизат за три седмици в Черно море и да напускат и НАТО-вско присъствие в Черно море може да бъде осъществявано само на основата на тази ротация, която е много скъпа. Ако действително Турция заедно с България, Румъния, Украйна, би желала да се създаде флотилия на НАТО в Черно море, то трябва да ревизира своето категорично вето върху промяната на конвенцията от Монтрьо. В противен случайняма да имаме НАТО-вска флотилия, а ще имаме турска флотилия, която ползва легитимността на НАТО-вска само поради факта, че България и Румъния, като страни членки на НАТО, са се присъединили политически.
Минчев се обяви за „ясна и категорична българска позиция, която да е в хармония с цялостната концепция за национална сигурност на страната“ преди срещата във Варшава.
Моля, подкрепете ни.