Евролидерите обмислят строги мерки срещу COVID-19
Решението от 27-те бе да се ограничат несъществените пътувания и те да бъдат крайно непрепоръчителни.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че пътуванията през границите в ЕС, както и в европейските държави, трябва да бъдат само с основателна цел, особено за запазване на действието на единния пазар. В следващите дни ЕК ще предложи мерки за границите, така че да се избегне безцелното им затваряне, поясни тя.
"Много тревожни са информациите, които колеги споделиха на днешния Европейски съвет – огромен брой заразени, огромен брой смъртни случаи, претоварена медицинска система, огромни външни дългове и спад на БВП, което след здравната криза във всички случаи ще има и много тежка финансова и икономическа криза. За съжаление вирусът мутира и няма общо правило, по което да се действа и затова eвропейските държави трябва да сме гъвкави и да действаме заедно", написа във Facebook след заседанието снощи премиера Бойко Борисов.
Той още веднъж изтъкна, че ваксинационният план в България се осъществува по "разумния и правилен начин" заради решението на правителството да запази втората доза за вече ваксинираните в период, в който ЕС страда от намалени доставки.
Междувременно още вчера някои държави обявиха по-строги противоепидемични мерки.
Нидерландия спира полетите от Великобритания и Южна Африка. Бе въведено и “двойно тестване” за пристигащите в страната с въздушен или морски транспорт от държави с “оранжев“ и “червен“ код. Там попада и България. Властите ще изискват негативни резултати както от PCR тест, така и от бърз антигенен тест. Изискванията за PCR изследването не са променени, като антигенният тест трябва да е направен до 4 часа преди качването на борда на самолета или на ферибота.
Междувременно Германия не изключва да се наложи затваряне на външни и вътрешни европейски граници заради по-заразния щам.
Франция изчислява, че до март английският вариант на вируса вече ще е доминиращ на нейна територия.
Моля, подкрепете ни.