Реклама / Ads
6| 18697 |05.07.2025 НОВИНИ

На европейския бизнес му дойде до гушата от еврочиновниците, изля гнева си на Урсула фон дер Лайен

.
Бизнесът притисна Еврокомисията
На европейския бизнес му дойде до гушата от еврочиновниците и оказа натиск върху председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. 12 водещи корпорации от най-голямата икономика в ЕС – германската, изляха гнева от политиката на еврочиновниците на среща с Урсула фон дер Лайен, водени от премиера на Северен Рейн-Вестфалия Хендрик Вюст.
 

 


Те поискаха пълна „промяна на посоката" в икономическата политика на ЕС, пише Bild.


На срещата бяха изпълнителните директори на Lufthansa, E.on, Henkel, Evonik, Uniper, Thyssenkrupp, DHL, Rheinmetall, Hochtief, Rewe и Covestro.


Подобна среща е изключение в Брюксел, защото обикновено председателят на Комисията не се среща с представители на бизнеса и със сигурност не само от една държава – за да не изглежда пристрастен. Но явно търпението на корпорациите, създаващи огромен дял в БВП на Европа, вече е изчерпано. Затова и при 33 градуса, не само въздухът бе сгъстен в столицата на ЕС по време на срещата. Това, което особено гореше по ноктите на шефовете е: тлеещият митнически спор със САЩ, ескалиращата бюрокрация и преувеличената защита на климата.


Шефът на Lufthansa Карстен Шпор (58) се противопоставя преди всичко на търговията с емисии, на която компанията му е принудена. Той изчисли нагледно пред Урсула как регламентът на ЕС прави полетите му до Азия по-скъпи от конкуренцията. Ако Lufthansa прави кацания само във Франкфурт, това води до 200 евро допълнителни разходи на полет, За четиричленно семейство има допълнителни разходи от 800 евро, допълни той.


Авиокомпании, които спират в Истанбул или Доха обаче, няма да трябва да плащат и биха могли да предложат билетите си много по-евтино. Екологичните цели няма да помогнат, ако рентабилността е застрашена, заяви твърдо шефът на Lufthansa.


Човек не винаги може да бъде "образцов ученик" в световната търговия, включиха се и други негови колеги.


Президентът на NRW и доставчик на автомобили Арнд Кирхоф (70) е категорен, че е настоятелна "промяна на посоката".


Трябва да се сложи край на "малките детайли": "Пазарът трябва да регулира нещата, а не регулациите", твърдо заяви той.


Главният изпълнителен директор на DHL Тобиас Майер (50) също се оплаква от "свръхрегулацията" от страна на ЕС. Бюрократичните усилия за неговата компания стават все по-високи и по-високи.


Шефът на Rewe Лионел Сук (53) се оплаква от бюрокрацията в търговията на дребно: "Това води до разходи, които ограничават нашата иновативна сила."


Според бизнесмените, Урсула дер Лайен е "изслушала много подробно кои неща са важни за индустриите". Срещата е "силен сигнал, но сега тя е на ход", заявиха те.


Дали ще последват преки мерки – не е ясно. Самата Фон дер Лайен се въздържа от коментар, като написа в "Х" само две изречения: Добра размяна. Такива диалози биха спомогнали за по-доброто разбиране на възможностите и пречките пред дружествата и за по-целенасочена подкрепа на нашата икономика.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 2594 |05.07.2025 Ще се вее ли на повече български плажове син флаг? Колко имат другите страни . 1| 6888 |05.07.2025 Подробен график на групите за прощалния концерт на Black Sabbath и Ози Осбърн . 1| 2204 |05.07.2025 Сушата унищожи нашенския боб, етикетите с "бг" е внос от Китай и Египет . 4| 4728 |05.07.2025 САЩ заплашват ЕС с болезнени 17% мита върху хранителни и селскостопански продукти

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads