Евросъюзът сочи с пръст изборите в Грузия и Молдова, но за България си затваря очите
В четвъртък (31 октомври) лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви във “Фейсбук”, че партията му ще положи всички усилия за сформирането на редовно правителство с пълен управленски мандат. Това беше съобщено от него и по време на среща с посланиците на страните от Европейския съюз по-рано през деня. Защото обаче той не се ангажира пред тях да започне проверка на сигналите за нарушения, които валят от пет дни?
Също в четвъртък реагира и президентът Румен Радев. Той пък попита как е възможно множащите се сигнали и примери,
че изборите стават все по-напазарувани и по-манипулирани може и да се виждат от всички,
но да остават извън вниманието на отговорните институции?
Според Радев резултатите, вместо да успокоят обществото, са предизвикали още по-сериозно напрежение. Държавният глава зададе и още два (според нас риторични) въпроса: “Дали държавни органи са ползвани като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй?” и “Дали криминалният контингент също е бил впрегнат в купуването на гласове?”
Ако отговорните институции не отговорят бързо на тези въпроси, управлението ни няма да изглежда особено легитимно,
нито пък ще се различаваме с нещо от Грузия, чиято управляваща партия „Грузинска мечта“ бе обвинена от Запада, че е откраднала изборите и заради това за страната ще има последствия. За разлика от милата ни татковина обаче, в Грузия нещата се размърдаха… доброволно. Например – прокуратурата се е самосезира и започна да проверява всички сигнали за изборни и предизборни злоупотреби.
В петък (1 ноември) Централната избирателна комисия обяви, че е запозната с нарушенията, заснети на видео по време на броенето на бюлетините, но не може да направи абсолютно нищо по въпроса. Причината – че според Изборния кодекс тя не разполага с такива правомощия.
С други думи – въпреки че са налице категорични и неопровержими доказателства за престъпления, ЦИК е с вързани ръце, защото… така повелява Изборния кодекс.
“Законодателят не предвиди възможност и право нито на РИК, нито на ЦИК , когато установят грешки в резултат на попълването на протоколите да имат право да коригират протоколите на СИК”, обясни пред БНТ говорителят на комисията Росица Матева. И допълни, че видеонаблюдението е въведено с цел прозрачност на процеса, но законодателят не е предписал никакви действия при установяване на нарушения. Според нея единственото компетентно “нещо” е регионалния съд на въпросната СИК, но, за да се произнесат слугите на Темида, някой трябва да оспори резултатите, т.е. да ги атакува по съдебен път, пише още "Банкер.
В петък МВР внесе доклад за нарушенията на последните избори в президенството, парламента и Министерския съвет. Досега министерството твърдеше, че изборите са преминали спокойно и не са регистрирани кой знае какви сериозни нарушения.
От ПП-ДБ подадоха до полицията списък със стотици имена на потенциални търговци на вот.
„Възраждане“ също съобщи за купени гласове. Лидерът на партията Костадин Костадинов заяви след изборите, че “един милион мишки са продали мишия си живот за по 100-200 лева на калпак”.
Подобна е реакцията и на “ДПС – Ново начало”. Делян Пеевски призова отговорните институции да изнесат всички данни и факти за това как бяха проведени парламентарните избори в неделя.
Председателят на партия МЕЧ също коментира, че изборите не са били честни. “Изправени сме пред абсолютен институционален колапс в момента в България”, категоричен бе Радостин Василев.
Моля, подкрепете ни.