Реклама / Ads
9| 5660 |07.04.2025 НОВИНИ

Фирмите дават комисионни и после няма пари за асфалт, коментира инж. Ясен Ишев

.
Инж. Ясен Ишев
По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно строителство-неправилните транспортни политики, в интервю пред БНР.
 

Той коментира проблема с пътната безопасност, разбитите пътища, участъците с концентрация на ПТП-та и причините за смъртта на 12-годишната Сияна.

 

"Кой определя бюджета за ремонт и строителство на нови пътища? Министерство на финансите! АПИ е недофинансирана от години и има средства неизразходвани, изразходвани нецелесъобразно и затова си има органи да контролират", каза инж. Ишев.

 

И посочи, че от години в Националния институт по транспорта провеждат кръгли маси и основна тема е Пътната безопасност, че е национален проблем на България:

 

"Защото загиват хора. Това, че съд, прокуратура, МВР, НС не работи го виждаме, но не загиват хора, а по пътищата загиват.

 

Статистиката показва, че 75% от ПТП-ата са по вина на водачите и в случая при Телиш най-голяма вина има водачът, като катастрофите при Своге, Струма и всички, предимно водачът".

 

"Държавата да вземе мерки, да се вкарат в релси средствата, стига фирмите да дават комисионни и после няма пари за асфалт. И като се направи проверка на пътната конструкция виждаме, че 10% и повече ги няма", настоява инж. Ишев.

 

Той е категоричен, че определените за тази година – 1,2 млрд. лв., не стигат да се ремонтират и реконструират само участъците с концентрация на катастрофи:

 

"А има задължения от предишни години, от предишни ръководства. Какво да правят АПИ ,чудят се къде да огреят и не всичко се определя от тях. Има политици и кръгове над тях. Защо отсечката Видин - Монтана се работи толкова бавно? Защото няма средства!"

 

Инж. Ишев сподели, че също е бил на мястото на катастрофата, където ТИР уби Сияна: "Има проблеми в самия път, има проблеми в настилката, но мнението ми е, че водачът има най-голяма вина. Докато бях там нито една кола не спази ограничението, посочено от знака, за скорост. 9000 автомобила на ден минават от там. Има неравност по настилката, кърпежи с различна смес. Сигурно е планиран за ремонт на настилката. Пътят се претоварва от трафика, за съжаление се е случило най-лошото".

 

Той посочи, че първо трябва да се направи одит по пътна безопасност с одитори, които разбират от пътища, на пътната мрежа. И за участъците с концентрация на ПТП не е достатъчен само знак с черна точка.

 

"Там трябва да се подобри геометрията на пътя, видимости, има участъци, но няма програма. Всяка година 5, 6, 10 да бъдат оправяни.

 

"Дайте си програмата за предвидените участъци да бъдат обезопасени", поиска инж. Ишев.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2041 |07.04.2025 Вучич номинира лекар за премиер в опит да успокои протестите . 12| 2146 |07.04.2025 Въвеждат предмета "Добродетели и религии" в 1-ви клас . 5| 2469 |07.04.2025 Продажбите на "Лада" и „КамАЗ“ рухнаха . 6| 2429 |07.04.2025 Пари в чували и тънки настилки, които са крали левове, ще крадат в евро. Така коментира катастрофите президентът Радев

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads