Фрог око: Нотариуси готвят гилотина за измамниците с имоти
Примерите за измамени хора не са един или два. Те са десетки. Сред тях са зърнопроизводителят от Плевен Пламен Стоименов, както и италианският бизнесмен Масимо Поджо.
„Пламен Стоименов бе установил, че не е собственик на едно от дружествата си. То е преминало в ръцете на друго лице. Новият собственик бе успял да продаде един от имотите му”, разказва нотариус Иванов.
Масимо Поджо е бил сменен като управител на фирмата от друго лице, което е превело крупна сума 800-900 000 лева от сметката на дружеството. Общото в тези случаи е направената промяна в управлението на дружеството с неистински документи.
Целите на измамниците са най-различни. Ако дружеството притежава активи, мошениците се фокусират върху тях. Ако има сметки за точене, го правят, ако пък мишената са имоти – се прехвърлят. Всичко това се получава заради лесния достъп до Търговския регистър, който работи не с оригинални, а със сканирани документи.
Освен това голяма част от документите не минават през никакъв контрол, за тях не се изисква нотариална заверка. Такава не се изисква и когато общото събрание реши да смени управителя на дадена фирма. Протоколът от промяната просто се представя пред Търговския регистър и той лесно може да бъде фалшифициран, предупреждава нотариусът.
Има документи, които изискват предварителен контрол - нотариална заверка, или разрешение от други институции, но те също могат да бъдат подправени. Всичко това може да се спре с разширяването на информационната база данни на нотариалната камара, което ще стане факт след 2 месеца. В тази база данни ще се внася информация за заверяваните от нотариусите документи, които се представят в Търговския регистър.
„Например имаме договор за продажба на дялове. Когато дойдат при мен да го заверят, информацията за този договор ще кача и в тази система”, пояснява Ивайло Иванов.
За да се спрат на 100 % измамите, трябва да се промени и самият Търговския закон. Трябва да се въведе задължение за по-тежка форма на част от документите, т.е. да не са само писмени, а да се заверяват и от нотариус. Един от екземплярите на тези документи да остава за съхранение и в кантората на нотариуса, препоръчва Иванов.
Моля, подкрепете ни.