Р. Гълъбинов за Фрог: Европейските и бюджетните пари у нас се отчитат като инвестиции
Положението в българската икономика е толкова отчайващо, че никак не е ясно бъдещето след 2020 година, когато ще спрат еврофондовете.
Продължава харченето на европейски и бюджетни пари, двойно отчетени като инвестиции. Малкият и среден бизнес продължава да бъде мачкан от държавата с 15 % данък за едноличните търговци например, при 10% за всички останали.
Условията за предприемачество в България са се влошили рязко през 2016 г., според оценката на Световния институт за предприемачество и развитие (GEDI). България се нарежда на 82 позиция от общо 138 държави. През 2015 г. страната ни заемаше 46-о място в Глобалния индекс за предприемачество, а през 2014 г. бе на 44-та позиция в класацията.
България е държавата с най-лоши условия за предприемачество в сравнение с другите икономики не само в ЕС, но и на Балканите.
Пред нас се оказва дори Албания. Държави като Сърбия и Грузия задминават България и предлагат по-добри условия за бизнес.
Истината за икономическото развитие на България се крие в необходимостта от реформи, които да гарантират добре развита конкуренция и квалифицирани кадри. .
За да се сложи край на неблагоприятните демографски тенденции, България трябва да инвестира значително повече в самите хора, като увеличи средствата отделяни от бюджета за образование, наука и здравеопазване.
Моля, подкрепете ни.