Реклама / Ads
3| 2400 |29.10.2024 НОВИНИ

"Галъп": Ако българите избираха президент на САЩ, 49% щяха да подкрепят Тръмп, 36% - Харис

.
Доналд Тръмп и Камала Харис Източник: БГНЕС
Ако българите можеха да гласуват на изборите за американски президент, биха подкрепили Доналд Тръмп, сочи проучване на „Галъп интернешънъл болкан“ по повод вота, който трябва да се състои на 5 ноември в САЩ. Изходът ще окаже съществено влияние в глобален мащаб, включително и върху редица социални и политически процеси у нас, допълват от агенцията.
 

Проучването е направено в 43 държави по света, посочват от „Галъп интернешенъл болкан“.

 

В световен мащаб са интервюирани общо 40 888 души в 43 държави. Във всяка държава представителна извадка от около 1000 мъже и жени беше интервюирана през октомври 2024 г. лице в лице, по телефона или онлайн. Размерът на статистическата грешка за проучването е между +3 и 5% при 95% ниво на достоверност.





Ако българите бяха изправени пред дилемата „Доналд Тръмп или Камала Харис“, Тръмп би получил 49%, а Харис – 36%, сочат данните на агенцията. Само 15% от анкетираните не заявяват предпочитание към някой от кандидатите.

 

Сходни са и нагласите, които споделят респондентите, независимо от личните си пристрастия, за това кой ще спечели вота в САЩ – 46% очакват това да е Тръмп, а 36% – Харис.

В същото време 57% от сънародниците ни смятат, че битката за Белия дом има съществено значение за нашата страна и ще влияе върху случващото се в икономически и политически аспект. Едва 12% намират, че събитията отвъд океана нямат да имат такова влияние, а 7% оценяват влиянието им като малко.

 

Освен по-висока подкрепа за Доналд Тръмп, българите свързват и по-високи положителни очаквания с него, допълват социолозите. Така например, 34% очакват евентуален президентски мандат на Доналд Тръмп да подобри позицията на САЩ в света, докато делът на гражданите, които декларират такова очакване към Камала Харис е 25%. 

 

В полза на кандидата на Републиканската партия на САЩ е и пропорцията при въпрос кой от двамата потенциални президенти може да донесе повече стабилност – едва 20% смятат, че това би била Камала Харис, докато 35% свързват такова очакване с Доналд Тръмп.

 

Интерес предизвикват и някои регионални различия в Европа към кандидатите за Белия дом, като в основата им стоят социо-културни, исторически и идеологически фактори, става ясно от анализа на данните.

 

В Западна Европа преобладава подкрепа за либерал-прогресистката кандидатура на Камала Харис, докато в Източна – за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп.

 

Най-висока е подкрепата за Камала Харис в скандинавските страни, където лявото, социал-либералното и засилената преразпределителна роля на държавата традиционно определят облика на социалния и политически модел. За Харис биха гласували цели 85% от избирателите в Дания, 82% във Финландия, 81% в Швеция, 81% в Норвегия и 74% в Нидерландия.







Обратно, в Източна Европа, където историческите промени след падането на Берлинската стена бяха свързани с демонтажа на тоталитарната държава и присъщата за нея социална уравнивиловка, се наблюдава по-висока подкрепа за кандидата на американската консервативна десница - Доналд Тръмп. Най-сериозна е подкрепата за него в  Сърбия - 59%, следвана от Унгария - 49%, България - 49% и Словения - 43%.

 

В световен мащаб картината е по-различна най-вече по отношение на очакванията към евентуалното управление на всеки от кандидатите.

 

Двама от всеки трима души в обхванатите от проучването 43 държави смятат, че въздействието на американските избори върху тяхната страна ще бъде „много силно/високо“ – 67%. Проучването разкрива също, че своето очакване Камала Харис да подобри позицията на САЩ в света споделят 38%, докато с Доналд Тръмп такова очакване свързват само 19%.

Ако Харис е президент, би могла да подпомогне за повишаване на стабилността според 32%, докато управление на Тръмп би допринесло за намаляване на глобалната стабилност, казват 49% от запитаните. Ясно мнозинство от 59% в 43-те изследвани държави биха посъветвали американския президент да вложи повече американски ресурси в помощ на Украйна или поне да ги запази на сегашните нива, допълват от „Галъп интернешънъл болкан“.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2354 |29.10.2024 Никола Янков: Откъде са финансирани кампаниите? На терена остават само партиите с по-дълбоки джобове и с много спонсори . 1| 2356 |29.10.2024 Проф. Красимир Калинов: Да се вдигне прага за НС –на 7%, за субсидия – 4% . 2| 2482 |29.10.2024 Ужасът с малтретираното 5-годишно момченце от Пловдив. Детето е инвалидизирано, предстоят му още операции . 0| 9098 |29.10.2024 Петкратният "Гинес" рекордьор Аш Дайкс за ФрогНюз: Изкоренете съмнението, а страхът нека ви води - така е с успеха във всичко

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads