Реклама / Ads
0| 1645 |01.07.2025 НОВИНИ

AI генерирани песни нахлуха в стрийминг платформите без феновете да подозират

.
Velvet Sundown Източник: Spotify
В информационните сайтове няма и най-малко доказателство, че тази група някога е съществувала или че музикантите в нея са реални хора. А „песните“ им се открояват в популярни плейлисти в стрийминг платформите.
 

„The Velvet Sundown“ нямат онлайн присъствие, но за сметка на това имат подозрително изкуствена визия и генерирана от ChatGPT биография и все пак имат почти 350 000 слушатели месечно. И това е само един от по-явните примери.

 

Музикалните генератори Suno и Udio, задвижвани от изкуствен интелект, бълват бездушна помия вече почти две години. Все пак изглежда, че генерираните от изкуствен интелект песни до голяма степен не успяват да завладеят въображението на публиката по начина, по който много от критиците на технологията се опасяваха.

 

Въпреки това няколко парчета, създадени с изкуствен интелект, пробиха в мейнстрийма. През 2023 г. противоречива песен на „фалшивия Дрейк“ с фалшиви вокали събра милиони слушания, преди да бъде свалена, а наскоро едно неприятно парче, генерирано от изкуствен интелект, попадна в германските класации, разпалвайки напрежение по съвсем различна причина.

 

Музикалната индустрия и класациите все още не са завладяни от парчета, продуцирани от платформи като Suno, които генерират цели песни въз основа на текстови команди и едно щракване на бутон. Това обаче не означава, че генерираната от изкуствен интелект музика не се слуша, както ясно показва доклад на Music Ally.

 

Въпреки че все още не доминират класациите, обезпокоително реалистичните песни, създадени с изкуствен интелект бавно, но сигурно се промъкват в слушалките на публиката. Много е възможно да ги слушате, без да осъзнавате какво чувате. Пласирани в популярни плейлисти и скрити на видно място сред автентични, добре познати парчета, генерирани от изкуствен интелект изпълнители с фалшиви снимки, създадени от ChatGPT биографии и без никакви истински фенове, те трупат стотици хиляди стриймове месечно.

 

Такъв пример са The Velvet Sundown, група с почти 350 000 слушатели месечно в Spotify, но без забележимо онлайн присъствие или акаунти в социалните медии. („Няма и най-малкото доказателство в интернет, че тази група някога е съществувала“, както пише един потребител на Reddit.) Въпреки че не можем да потвърдим, че музиката на групата е генерирана от изкуствен интелект, един поглед към изображението и биографията на изпълнителя би трябвало да е достатъчен, за да убеди дори най-доверчивия наблюдател.

 

„The Velvet Sundown не просто свирят музика – те създават светове“, гласи профилът на групата в Spotify, за който сме около 99% сигурни, че е с автор ChatGPT. „Някъде между призрака на Laurel Canyon и ехото на берлински склад, този квартет огъва времето, сливайки психеделичните текстури на 70-те години на миналия век с кинематографичен алт-поп и дрийми аналогов соул.“

 

В биографията красноречиво се посочва, че музиката на групата „се усеща като халюцинация, в която искаш да се изгубиш“, концертите им звучат като „осъзнати сънища“, а албумите им „се разгръщат като изгубени саундтраци към филми, които никога не са били заснети“. Има дори един на пръв поглед фалшив цитат от Billboard, който твърди, че групата „звучи като спомена за нещо, което никога не си преживял, и някак си го кара да се усеща реално“.

 

Съставът на групата уж включва „мелотронния магьосник“ Гейб Фароу, „свободния духом перкусионист“ Орион „Рио“ Дел Мар, „синтезаторния алхимик“ Майло Рейнс и китариста Лени Уест – четирима музиканти, които нямат нито едно присъствие при търсене с Google.

 

Що се отнася до самата музика, кънтри рокът на групата носи безпогрешно lo-fi отпечатъка на творение на Suno, но е достатъчно убедителен, за да остане незабелязан, ако е поставен в плейлист между две автентични песни. Всъщност, точно там е и намерен.

 

Парчета на Velvet Sundown са идентифицирани в повече от 30 популярни плейлисти, създадени от анонимни кураторски акаунти, и дори са започнали да се появяват в Discover Weekly на потребителите на Spotify, персонализирани плейлисти, генерирани от алгоритъма за препоръки на платформата. Музиката на групата е качена и в Apple Music, Amazon Music, YouTube и Deezer, като инструментът за откриване с изкуствен интелект на последния маркира музиката на The Velvet Sundown като потенциално генерирана от изкуствен интелект.

 

Какъв е реалният проблем в ситуацията? Освен чисто естетическия казус, тук стои и въпросът с парчета, генерирани за секунди, които изместват от водещи позиции в популярни плейлисти песни, писани и записвани от реални артисти. Зад всяка песен, създадена от музиканти, стоят часове на свирене, композиране, писане на текст, немалко пари, похарчени за студийно време, продуциране и смесване на музиката, както и талантът на хората, посветили години и хиляди евро за развиване на уменията им, купуване на инструменти и техника. Или казано по-просто – плащайки абонамента си за стрийминг платформа, ти си купуваш изкуствени продукти от верига за бързо хранене, вместо истинска сочна и питателна храна. Даже по-зле, тъй като дори полуфабрикатите изискват време и хора, които да работят над тях.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 1700 |01.07.2025 След 75 години сблъсъци: Близкият изток е по-близо до мир от всякога . 1| 1789 |01.07.2025 Кибератака удари Международния наказателен съд в деня на срещата на НАТО в Хага . 0| 2020 |01.07.2025 Международна финансова мрежа с връзки в България разби ГДБОП . 0| 1880 |01.07.2025 Жегата убиец – 5 начина, по които високите температури застрашават здравето

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads