Георги Ангелов: Има над 10 милиарда лв. под дюшеците и те са риск за балонизиране на имотния пазар
За обслужването на около 30-40% от ипотечните кредити отиват около половината от доходите на кредитополучателите им. В условията на най-ниските лихви по ипотеките, се поставя въпросът за обслужването им, ако те се повишат, това коментира старши икономистът на институт "Отворено общество",.
Има растеж на покупателната способност на българите, който продължава и тази година. Това означава, че догодина данните ще покажат още по-добри резултати, каза Ангелов. Това се дължи на продължаващия ръст на доходите и намаляващата инфлация. Той допълни, че страната ни ще продължи да настига средноевропейското ниво, въпреки бавните темпове.
Често в обществото витае разбирането, че този ръст се дължи именно на по-богатата част от хората. Гостът обясни, че това е точно обратното, тъй като най-голям ръст на доходите се вижда при ниските заплати, докато във високоплатените сектори има застой, което обособява процес на настигане между заплатите. Това привлича и много чуждестранни работници на нашия пазар.
Интересната тенденция е, че се вижда и връщане на българите от чужбина, като за четвърта поредна година те са повече от напускащите страната. Бройката в полза на идващите не е голяма, но за първи път България обръща тренда. Гостът допълни, че очаква още повишения в средната работна заплата, а с приемането на еврото има тенденция за по-бърз ръст на възнагражденията.
Търговците на нехранителни стоки излязоха с позиция, твърдейки че нямат достатъчно време да се подготвят за приемането на еврото и че разходите средно на компания ще бъдат около 450 хил. евро. Гостът каза, че очаква подобни стойности, но допълни, че за големите компании тази сума е нормална и тя бива давана дори и при дадени данъчни промени. От друга страна, малките фирми няма да имат особен разход, а даже приемането на еврото може да се окаже благоприятно за тях, като спести разходи за обмен и преводи.
„Има и много пари в кеш в България в левове, които трябва по някакъв начин да се легализират и това става чрез магазини, недвижими имоти и т.н. В процеса на обмяна на лев за евро в следващите 1-2 години много от тези пари ще влязат точно в търговската мрежа и в недвижими имоти. Виждаме вече и колко много растат продажбите и на дребно, и на жилища. Според мен дори ще спечелят всички търговци, защото говорим за може би над 10 млрд. лева под дюшеци, които трябва да се извадят и да се обменят.“
Ефектът от влизането на тези 10 млрд. лева в икономиката тепърва ще бъде видян в статистиките. Гостът очаква, че след като има обявена дата за приемане на еврото, около 6 месеца преди това и няколко месеца след това ще видим бум на продажбите на стоки и недвижими имоти, тъй като в имотния сектор са големи обемите. Това подсказва, че може да видим ръстове на цените на имотите преди присъединяването в еврозоната.
Все още не може да говорим за балон на имотния пазар, но гостът вижда риск от балонизиране, заради огромните потоци ипотечни кредити, които го заливат. Вдигайки цените, много хора са изкушени да инвестират, за да не изпуснат привидно печеливш сектор. Гостът припомни ситуацията от 2007-2008 г. и обясни, че на пазара е нужно да има устойчиво развитие, вместо периоди на големи пикове и големи спадове.
„Повечето ипотечни кредити са стандартни, но има 30-40% дял на кредитите, в които над 50-60% от доходите на човека отиват за обслужване на кредита. При сегашните най-ниски в историята лихви, ако ти отива 60% от дохода за обслужване, ако лихвата се вдигне само с 2 пункта, целият доход ще отиде за обслужване. Лихвите по-ниски не могат да станат и това е
Моля, подкрепете ни.